Meble DIY – Nasze wiosenne inspiracje

0
501

Meble DIY – Nasze wiosenne inspiracje

DIY (Do It Yourself) w tłumaczeniu na język polski znaczy zrób to sam. Robienie samemu mebli może przynieść sporo korzyści. Przede wszystkim jesteśmy ekologiczni, ponieważ staramy się wykorzystać rzeczy, które posiadamy już w domu. Kolejnym aspektem jest to, że tworzymy coś unikatowego, dzięki czemu mamy pewność, że nie spotkamy drugiego takiego samego mebla. Nie zapominajmy o naszej satysfakcji, bo to dzięki niej będziemy chcieli tworzyć kolejne rzeczy.

Co będziemy potrzebować do wykonania mebli?

W zależności od tego jakie meble będziemy chcieli stworzyć, będziemy potrzebowali różnych narzędzi. Do prostych konstrukcji pewnie wystarczą gwoździe i młotek. Do tych bardziej skomplikowanych mogą przydać się dodatkowo wkręty i śrubokręt. Dla naszej wygody możemy skorzystać z wkrętarki np. Metabo, która znacznie przyśpieszy wkręcanie wkrętów. Mogą się przydać również narzędzia malarskie jak pędzel i wałek. Może być tak, że zrobimy szafkę i będziemy chcieli ją powiesić – wtedy może nam się przydać wiertarko-wkrętarka. Oczywiście możemy wykorzystać narzędzia wielofunkcyjne jak akumulatorowa wiertarko-wkrętarka np. Metabo Powermax – dzięki której wykonanie obu czynności stanie się proste i wygodne.

Do wykonania mebli, oprócz narzędzi, będziemy potrzebować jakiejś koncepcji. Warto więc rozejrzeć się po garażu, piwnicy lub poddaszu, czy nie mamy zalegających materiałów, które będziemy mogli wykorzystać w naszym projekcie. Najczęściej będą to drewniane płyty i deski. Mogą to być również elementy PCV oraz metalowe. Może się nam przytrafić, że wypatrzymy ciekawy element, ale będziemy musieli go odseparować – tutaj pomoże nam pomóc wkrętarka np. Metabo. Znalezione elementy na ogół będziemy musieli dostosować do naszych potrzeb, chociażby dopasowując rozmiar, dlatego warto wykorzystać piłę (np. ukośnicę lub ręczną). Często pojawi się potrzeba wykonania otworów, więc warto wykorzystać wiertarko wkrętarkę.

Czy na tym da się oszczędzić?

Oszczędzanie na meblach wykonanym samemu jest możliwe, jeżeli uwzględnimy kilka faktów.

Wykorzystanie materiałów jest kluczowe i od niego zależy całkowity koszt naszych mebli. Jeżeli uda nam się znaleźć wszystkie elementy, które pozwolą skompletować nasz produkt, ograniczymy nasze wydatki do zera. Może być tak, że jakiś element będziemy musieli do kupić, więc cena mebla się zwiększy. Jeżeli musielibyśmy kupić wszystkie akcesoria i części, okaże się, że wydamy całkiem sporo gotówki – jednak pamiętajmy, że nasz mebel będzie unikatowy i bezcenny.

Posiadanie odpowiednich narzędzi również ograniczy nam koszty tworzenia DIY. Jeżeli będziemy skręcać nasze produkty za pomocą śrubokrętów, będzie nam to zabierać dużo czasu. Możemy zdecydować się na zakup akumulatorowej wiertarko-wkrętarki, która przyśpieszy nam czas produkcyjny. Zaoszczędzenie czasu to również ważna rzecz. Kupując sprzęt, pamiętajmy, że na sprzęty posiadamy zabezpieczenie od uszkodzeń. Każda z firm daje inne warunki na serwis urządzenia. Na przykład okres gwarancji w Metabo Powermax można przedłużyć do 3 lat.

Rodzaje materiałów do wykonania mebli

Najczęściej spotykanymi materiałami są drewno, plastik i metal. Obrabianie ich przy pomocy narzędzi domowych jest stosunkowo łatwe. W przypadku niektórych mebli uda nam się wykorzystać inne gotowe produkty, np. stare palety, kosze po owocach i warzywach. Rodzaj materiałów, które pojawią się w naszym projekcie, tak naprawdę zależy od nas samych. Przecież możemy sobie upodobać np. wypalany laserowo element, zatem jeżeli nie mamy takich umiejętności albo narzędzi, udamy się do specjalisty, który wykona dla nas zamówiony element.

Jakiego typu meble jest najłatwiej zrobić?

Najłatwiejszymi meblami do wykonania samemu będą te, które są małe lub ich konstrukcja nie jest zaawansowana technologicznie. Na początku przygody możemy udać się w kierunku tworzenia mebli wolnostojących jak stoliki, pufy, kwietniki. Nawet łóżko, które na brzmi jak coś skomplikowanego będzie dobrym wyborem, chociażby na prostą konstrukcję. Takie meble najczęściej zabierają mało czasu, a ich złożenie bardzo często wymaga wkręcenia kilku wkrętów i ewentualnego pomalowania.

Kilka pomysłów na meble DIY

Prostym pomysłem na pierwszą konstrukcję zrobioną przez nas może być ozdobna doniczka balkonowa, która zakryje te tradycyjne, wykonane z plastiku. Wystarczy wykorzystać skrzynkę po owocach i warzywach. Zabiegi, które musimy wykonać, to docięcie długości listew pod rozmiar doniczki i zabezpieczenie drewna np. farbą

Innym prostym DIY jest wykonanie prostego regału na książki. Wystarczy wykorzystać dłuższe drewniane listwy, do których przykręcimy symetryczne półki.

Ciekawym meblem, który możemy wykonać sami, jest łóżko zrobione z palet. Wystarczy oszlifować dokładnie nasze palety, żeby nie były szorstkie. Następnie skręcamy ze sobą dwie palety. Jeżeli chcemy, możemy przykręcić trzecią jako zagłówek. Na sam koniec pozostanie nam tylko dopasować wygodny materac.

Leave a reply