Jak dobrać odpowiednie bity do wkrętów?

0
1153

Jak dobrać odpowiednie bity do wkrętów?

Wybór dobrych bitów jest kluczem do wygodnej pracy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich końcówek do materiału, w którym będziemy wkręcać śruby lub wkręty zapewnimy im długą żywotność. Dodatkowo główki wkrętów nie będą uszkodzone, zatem jeżeli nastąpi potrzeba wykręcenia go i użycia ponownie, nie będzie stanowić problemu.

Podział bitów ze względu na zastosowanie

Wyróżniamy dwa główne rodzaje bitów – do wkręcania miękkiego oraz twardego. Istnieją również bity uniwersalne, które charakteryzują się zwiększoną twardością, odpowiednią geometrią skręcania oraz zwiększoną elastycznością materiału.

Bity do wkręcania miękkiego

Zaprojektowane są do pracy w stosunkowo miękkich materiałach jak drewno lub plastik. Podczas wkręcania w nie wkrętów, występuje powolny wzrost momentu obrotowego, który jest jednostajny. Dzięki temu nasze bity nie są tak obciążone. Używanie odpowiedniej mocy wiertarko-wkrętarki zapewni długą żywotność naszym końcówką.

Bity do wkręcania twardego

Podczas wkręcania wkrętów i śrub w twarde materiały, jak np. metal, występuje wysoki wzrost momentu obrotowego, przez co nasze bity są podatne na duże obciążenia. Dlatego takie końcówki są bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej znoszą taki wysiłek. Stosowanie mocnych wkrętarek jak np. Stanley Fatmax nie będzie stanowić problemu dla naszych grotów.

Bity uniwersalne

Wysokiej trwałości bity, które posiadają doskonałą przyczepność dzięki chropowatej powierzchni. Ich zwiększona elastyczność pomaga wytrzymać wysokie momenty obrotowe. Niektóre bity pokrywane są specjalną powłoką, dzięki której chropowata powierzchnia nie ściera się tak szybko.

Podział bitów ze względu na kształt grotu

Najczęściej stosowane bity, z jakimi się spotkamy:

Bity płaskie (SL)

  • SL charakteryzują się pojedynczym prostym grotem. Wadą takiej końcówki jest brak centrowania, co często powoduje wypadanie bitu z główki wkrętów

Bity krzyżowe (PH, PZ)

  • PH charakteryzują się dwoma prostymi wypukłymi profilami przeciętymi pod kątem 90 stopni. Dzięki temu znacznie łatwiej jest utrzymać grot. Wadą jest konieczność centrowania końcówki względem osi wkrętów
  • PZ ich wygląd jest bardzo zbliżony do powyższych, jednak posiadają dodatkowe wypukłe profile odchylone o 45 stopni, które pomagają utrzymać się końcówką w centrum względem osi wkrętów

Bity Torx (TX, TH)

  • TX charakteryzują się wyprofilowaniem w kształcie gwiazdy z 6 ramionami. Dzięki takiemu układowi są wstanie przenosić wyższy moment obrotowy, a szerokie oparcie się bita na wkręcie niwelują uszkadzanie końcówek i wkrętów. Idealnie nadają się do pracy z wiertarko-wkrętarkami
  • TH swoim wyglądem przypomina poprzednika, jednak wyróżnia go otwór od czoła grotu.

Bity HEX (HX) profil sześciokątny, w którym płaszczyzny zwrócone są ku sobie pod kątem 120 stopni. Ze względu na taki kształt podczas zwiększonego momentu obrotowego istnieje możliwość odkształcenia się wkrętów.

Jakie są akcesoria do mocowania bitów?

Z bitów możemy korzystać, gdy używamy śrubokrętów z wymiennymi końcówkami, ale również możemy użyć do tego np. wkrętarek Stanley. Mocowanie bitów bezpośrednio w urządzeniu często jest kłopotliwe, ponieważ kiedy dociskamy bit, żeby nie ślizgał się w końcowej fazie dokręcania, sama końcówka może się wyślizgnąć w ramionach głowicy urządzenia. Dlatego zalecane jest używanie końcówek do bitów. Mogą to być one magnetyczne lub nie, jednak zapewniają one solidne gniazdo dla naszej końcówki. Używając wiertarko-wkrętarki w ciasnych miejscach może być trudne, dlatego, jeżeli chcemy wkręcać wkręty w takich miejscach, możemy skorzystać z nasadki kątowej. Dość wygodną alternatywą dla takiej nasadki jest giętki adapter.

Jakość bitów. Dlaczego warto zainwestować w bity renomowanych producentów.

Posiadając wiedzę, jakie bity powinniśmy stosować do danych wkrętów, możemy znacząco zmniejszyć ich zużywanie się. Pamiętajmy również, że trwałość materiałów, z których są wykonane nasze bity, również może zwiększyć ich żywotność. Korzystanie z bitów renomowanych producentów zapewnia nas, że doskonale sprawdzą się w narzędziach ręcznych oraz wkrętarce np. Stanley. Moment obrotowy, jaki potrafi przekazać takie urządzenie, jest często bardzo wysokie, dlatego nasze końcówki muszą być wytrzymałe. Używanie tanich grotów na wiertarko-wkrętarkach często kończy się uszkodzeniem wkrętów, a nawet samych bitów. Topowi producenci, pomimo wykorzystania trwałych materiałów, obrabiają te narzędzia z wyjątkową dokładnością, co zapewnia doskonałe trzymanie się końcówek w śrubach.  Renomowane firmy zapewniają, że groty wykonane z wysokiej jakości materiałów poradzą sobie mocnymi wiertarko-wkrętarkami, dlatego świetnie radzą sobie podczas wkręcania wkrętów w twardsze materiały.

Leave a reply