Markiza balkonowa – skuteczna ochrona przed słońcem
Markizy jeszcze do niedawna były kojarzone wyłącznie z restauracjami i ich letnimi ogródkami. To tam zazwyczaj montowało się je, aby zapewnić odwiedzającym w ciepłe dni gościom nieco odpoczynku od słońca. Jednak ten typ osłony staje się coraz bardziej popularny także w domach. Markiza balkonowa jest niezastąpiona do zacieniania w szczególnie upalne dni. Zastanawiasz się nad jej kupnem? Nie wiesz, którą wybrać i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł!
Markiza balkonowa – zalety
Markiza balkonowa to element, który coraz częściej można zobaczyć w polskich domach. Przede wszystkim jest ona funkcjonalna. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że chroni przed promieniami słonecznymi osoby przebywające na balkonie lub tarasie. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że dzięki niej można także obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, do którego przylega? To niezwykle przydatne rozwiązanie, gdy mamy do czynienia z uporczywym słońcem i wysokimi temperaturami. Poza tym markiza to też sposób na estetyczne odświeżenie elewacji domu.
Markiza balkonowa i tarasowa jest zdecydowanie bardziej trwała od tradycyjnych parasoli, które zazwyczaj nie grzeszą solidnym wykonaniem. Poza tym, czasem trudno za ich pomocą całkowicie uchronić przed promieniami słonecznymi większą powierzchnię. Za to wśród bogatej oferty markiz na rynku możemy znaleźć nawet takie z regulowanym kątem nachylenia!
Budowa markiz – najważniejsze elementy
Głównym elementem w budowie markizy jest materiał pokryciowy. Może on być wykonany na przykład z akrylu lub poliestru. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, że musi on być zaimpregnowany. Dlaczego? Ponieważ ma to wpływ na wytrzymałość, odporność przed płowieniem koloru i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz materiału, na markizę składa się także konstrukcja z rury i belka mocująca. Belka jest zazwyczaj zainstalowana na ścianie budynku, a na rurę zwija się materiał.
Nie należy zapominać o jeszcze jednym, bardzo istotnym elemencie osłony – czyli ramionach. To one są odpowiedzialne za stabilizację całej konstrukcji oraz umożliwiają komfortowe zwijanie i rozwijanie markizy. Oczywiście markizy balkonowe różnią się między sobą w zależności od wykorzystanych technologii, modelu czy producenta.
Kupujesz markizę – na to musisz zwrócić uwagę!
Pierwszym i najważniejszym parametrem, który należy uwzględnić podczas wybierania markizy balkonowej jest rozmiar. Musi on być dopasowany do rozmiaru balkonu czy tarasu. To oczywiste, że osłony przeznaczone na te pierwsze będą mniejsze. Warto pamiętać o tym, że kwadratowe markizy powoli zmierzają do lamusa. Nie tylko ze wzgląd na estetykę, ale też stabilność całej konstrukcji. Długość powinna być mniejsza od szerokości. Jeżeli markiza ma ponad 6 metrów szerokości, to powinna być wyposażona w trzy pary ramion. Gdy szerokość przekracza 9 metrów – 4 pary. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Kąt nachylenia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niektóre, najnowocześniejsze modele mają opcję regulacji.
Markiza – jak można montować?
Montaż markizy balkonowej może wydawać się skomplikowany. Przede wszystkim należy wiedzieć, że wyróżniamy trzy sposoby montażu: do ściany, do krokwi dachu lub do spodu balkonu znajdującego się nad tarasem. Choć wybór jednej z metod zależy od nas, to samo wykonanie najlepiej powierzyć specjalistom.
Zaopatrzyłeś się w markizę – pamiętaj o kilku sprawach!
Zamontowałeś swoją wymarzoną markizę i cieszysz się z przyjemnych chwil spędzonych na balkonie lub tarasie? Gratulujemy! Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby markiza jak najdłużej Ci służyła. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie zwijaj mokrego materiału! Jeżeli zdarzy się, że nie ukryłeś markizy przed deszczem, poczekaj aż materiał wyschnie. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zniszczeń!
Zwijaj markizę wtedy, gdy wieje silny wiatr. Chociaż niektóre z nich są zaskakująco wytrzymałe, to zaleca się ich nie testować w ten sposób. Wystawiając je na silne podmuchy, ryzykujesz uszkodzenia.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.