Jaki rodzaj mebli ogrodowych wybrać?

0
719

Od czego zacząć, wybierając odpowiednie meble do swojego ogrodu? Ważne jest, aby najpierw przeanalizować, w jakie sposób będziesz korzystać z ogrodu – czy lubisz organizować przyjęcia i potrzebujesz dużej ilości miejsc siedzących i stołów, czy wolisz odpoczynek w małym gronie lub w samotności? Czy jesteś wielbicielem słońca i pragniesz komfortowego miejsca do opalania, czy też doskonałym kucharzem i kluczowy dla ciebie jest duży stół i miejsce do szykowania potraw?

Wybierając meble ogrodowe, warto jest wybierać przedmioty, które są trwałe i solidnie wykonane z jednoczesnym zachowaniem komfortu i stylu. Rozmiar mebli też ma znaczenie: jeśli twoje meble są zbyt małe, nie będziesz chciał spędzać z nimi dużo czasu, ponieważ będą niewygodne, z kolei za duże meble będą przytłaczały przestrzeń.
Wybierz odpowiedni materiał na meble ogrodowe.

Istnieją cztery główne opcje: drewno; ratan; metal; i materiały sztuczne. Jeśli masz szopę lub oranżerię, nie musisz się martwić, że twoje meble zostaną zamoczone lub uszkodzone. Jeśli nie, musisz wybrać meble ogrodowe, które muszą być odporne na warunki atmosferyczne.

Meble drewniane

Drewniane meble ogrodowe to klasyczny, naturalny wybór, który idealnie wkomponuje się w większość ogrodów. Rustykalny lub nowoczesny, jasny lub ciemny – istnieje wiele opcji. Jeśli twój ogród ma drewniany taras, wybierz rodzaj i kolor mebli, które będą z nim harmonizować pod względem kolorystyki i faktury. Do użytku na zewnątrz wybierz twarde drewno liściaste, które można pozostawić w ogrodzie przez cały rok. Drewno tekowe, zawsze popularne w produkcji mebli ogrodowych, jest wyjątkowo trwałe dzięki bardzo wysokiej zawartości oleju. Prawie całkowicie odporne na deszcz, rzadko gnije, wgniata się lub wypacza, więc stanowi dobrą inwestycję. Utrzymuj je w dobrym stanie dzięki corocznej konserwacji. Inne dobre, wytrzymałe drewniane meble ogrodowe to dąb, eukaliptus i akacja. Wszystkie są twardymi gatunkami drewna, które potrafią wytrzymać pogodę, chociaż nie są tak wytrzymałe jak tek, więc raz w roku wykonaj ich olejowanie.

Wada drewnianych mebli? Niektóre większe elementy mogą być ciężkie; oznacza to, że nie przewrócą się na wietrze, ale nie będą też łatwe w przenoszeniu.

Meble rattanowe

Meble rattanowe to idealny zakup do odtworzenia zrelaksowanego wyglądu tradycyjnego wiejskiego ogrodu (bez względu na to, czy mieszkasz na wsi, czy w mieście). Lekkie, na ogół łatwo jest przemieszczać je po ogrodzie – przydatne, jeśli lubisz podążać za słońcem z leżakiem.

Jaka jest różnica między rattanem a wikliną? Rattan to mocny i trwały naturalny materiał (wykonany z winorośli), który może wytrzymać wilgotną i deszczową pogodę; charakterystycznym znakiem wysokiej jakości rattanu jest to, że powinien być spójny pod względem tekstury i koloru. Wiklina nie odnosi się do osobnego materiału, ale do stylu tkania i chociaż może być wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bambus, zwykle jest wykonana z wytrzymałej, odpornej na warunki pogodowe syntetycznej, zazwyczaj żywicy.

Meble metalowe

Metalowe meble ogrodowe to chyba najbardziej wszechstronny ze wszystkich materiałów na meble ogrodowe. Może być tradycyjny – od skomplikowanych elementów kutego żelaza – do nowoczesnego i przemysłowego. Metal łatwo integruje się z każdym rodzajem ogrodu, od wiejskiego domku po taras na dachu, i może być malowany proszkowo w celu uzyskania kolorowego wykończenia.
Odlew aluminiowy jest mocny, trwały, nie rdzewieje ani nie łuszczy się, jeśli zostanie narażony na wilgoć i ogólnie wymaga bardzo niewielkiej konserwacji. Mimo że jest wytrzymały, jest to bardzo lekki materiał, dzięki czemu jest przenośny – idealny, jeśli lubisz przestawiać meble ogrodowe lub po prostu chcesz przenieść się w cień, gdy robi się zbyt gorąco. Aluminium również pochłania ciepło, więc krzesła będą bardziej wygodne z miękką wyściółką.

Stalowe meble ogrodowe, malowane proszkowo w celu ochrony przed rdzą, są cięższe niż meble aluminiowe, dzięki czemu są bardziej odpowiednim materiałem na ławki ogrodowe lub stoły do jadalni, które rzadko będą przenoszone. Kute żelazo ma tradycyjny, skomplikowany wygląd. Duża waga sprawia, że nie nadaje się również do trawników, w które się zanurzy. Kute żelazo może rdzewieć i musisz chronić je powłoką antykorozyjną.

Metalowe meble ogrodowe wymagają mniej więcej konserwacji niż drewniane elementy. Suche szczotkowanie, a następnie mycie ciepłą wodą i łagodnym detergentem sprawią, że będą one jak nowe. Chowanie ich na sezon jesienno-zimowy do szopy lub garażu zdecydowanie wydłuży ich żywotność.

Meble plastikowe

Tak, plastikowe meble ogrodowe mogą świetnie wyglądać! Oferują Ci trwałość i odporność na warunki atmosferyczne znacznie większą niż naturalne odpowiedniki. Tworzywo sztuczne jest lekkie i niezwykle łatwe do czyszczenia, co czyni go świetną opcją, na przykład dla dzieci. Nie wszystkie tworzywa sztuczne są sobie równe; szukaj wytrzymałej żywicy złożonej lub polietylenu niskiej gęstości, który jest bardzo trwały. Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, pracując w ogrodzie i tylko siadając, aby odpocząć przy filiżance herbaty, mały stolik, być może będący częścią zestawu bistro, może rozwiązać ten problem. Dla miłośników posiłków na świeżym powietrzu konieczna będzie bardziej coś solidniejszego. A jeśli planujesz używać stołu ogrodowego do różnych celów, w tym do pracy przy komputerze, wybierz coś, co będzie łatwe do czyszczenia.

Leave a reply