Architekt wnętrz Kraków: jak stworzyć mieszkanie w stylu skandynawskim

0
312

Mieszkania w stylu skandynawskim cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wybierają je osoby, które cenią wnętrza przytulne, dające poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie niedrogie. Styl skandynawski świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku singli, jak i rodzin z dziećmi. Jakie są jego najważniejsze elementy? Podpowiada Architekt wnętrz z Krakowa

Charakterystyka mieszkań w stylu skandynawskim

Styl skandynawski został stworzony przez szwedzkiego malarza i architekta – Carla Larssona. Żył on na przełomie XIX i XX wieku, a jego akwarele uwieczniły codzienne życie Skandynawów w tym okresie. Architekt wnętrz z Krakowa uważa styl skandynawski za uniwersalny. Wnętrza, w których go zastosowano nie ociekają luksusem, są natomiast przytulne, ciepłe i funkcjonalne. Trudno znaleźć osobę, która będzie czuła się w takim mieszkaniu źle. Wnętrza skandynawskie są jasne (pierwotnie jasne kolory miały stanowić przeciwwagę dla skandynawskich ciemności), przeważają w nich takie materiały jak drewno (zwłaszcza jasne, które nadaje pomieszczeniom lekkości), ceramika, metal, skóra, kamienie naturalne, len, bawełna.

Mieszkanie powinno być proste, co nie oznacza, że musimy decydować się na minimalizm. Niemniej jednak warto jest ograniczyć ilość mebli i dekoracji (te, na które się zdecydujemy powinny być proste, pozbawione zbędnych zdobień). W mieszkaniu ma się znajdować tylko to, co najbardziej potrzebne.

Mieszkania w stylu skandynawskim są ponadczasowe. Możemy mieć pewność, że będą równe modne nawet za kilkadziesiąt lat, a my będziemy się w nich czuć doskonale.

Architekt wnętrz z Krakowa: salon w stylu skandynawskim

Salon to miejsce, które ma sprzyjać wypoczynkowi, a także umożliwiać komfortowe spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Powinna się w nim znaleźć wygodna kanapa (jeżeli nasze mieszkanie jest małe – zdecydujmy się na kanapę rozkładaną z funkcją spania), fotele, stolik kawowy, prosty regał na książki. Na kanapie warto ułożyć puszyste narzuty wykonane z naturalnych tkanin (odpowiednia będzie tu wełna). Możemy pozostawić surową drewnianą podłogę lub ułożyć na niej beżowy dywan (równie dobrze sprawdzi się owcza skóra przywieziona z wakacji w górach).

Ściany możemy ozdobić zdjęciami lub obrazami własnego autorstwa. Pamiętajmy, że wnętrze musi być dobrze oświetlone. Warto wykorzystać więcej niż jedno źródło światła, a także w największym stopniu czerpać ze światła dziennego. Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa w tego typu mieszkaniach sprawdzi się zarówno chłodne, jak i ciepłe światło. Chłodne oświetlenie może dodatkowo podkreślić prostotę wnętrza, z kolei ciepłe sprawi, że mieszkanie będzie bardziej przytulne.

Jeżeli mieszkamy w bloku i nasz salon jest mały – postawmy na monochromatyczność (jednolita kolorystyka sprawi, że wnętrze będzie wydawało się optycznie większe). W przypadku, gdy dysponujemy dużą powierzchnią możemy pozwolić sobie także na bardziej żywe kolory.

Leave a reply