Przydomowy basen nie tylko na lato! Jak wydłużyć sezon?

0
881

Korzystanie z przydomowego basenu jest często dla właścicieli domków jednorodzinnych jedną z kluczowych przyjemności w ciągu gorącego lata. Niestety, polska strefa klimatyczna sprawia, że lato jest stosunkowo krótkie, więc i czas pływania w ogrodowym basenie mocno się skraca. Co można zrobić, żeby wydłużyć sezon i móc z basenu korzystać nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest już chłodno i mało przyjemnie?

Dwa praktyczne sposoby na wydłużenie sezonu

Pierwszą, sprawdzoną metodą umożliwiającą znaczne wydłużenie okresu kąpielowego jest wykorzystanie odpowiedniego ogrzewania wody w basenie. W tym przypadku można wykorzystać kilka różnych podgrzewaczy wody wyszczególnionych np. na stronie https://folkpool.pl/ogrzewanie-podgrzewacz-do-basenu/. Wśród dostępnych opcji są specjalne pompy ciepła, wymienniki ciepła, grzałki elektryczne, a nawet produkowane pod te potrzeby układy solarów basenowych. Wybór jednej z tych opcji pozwoli podnieść temperaturę wody w zbiorniku tak, żeby nawet przy deszczu, chłodzie czy gwałtownym spadku temperatury kąpiel nadal była przyjemnością.
Drugą metodą, która idealnie łączy się z podgrzewaniem wody jest zadbanie o właściwe zadaszenie basenu. To skuteczna ochrona przez wiatrem, chłodem i nawiewaniem do zbiornika np. spadających z drzew liści. Właściwe zadaszenie daje również większe zabezpieczenie osób siedzących w basenie przed podmuchami niskich temperatur września czy października, dzięki czemu sezon pływania można bezproblemowo wydłużyć o te dwa miesiące.

Jak wybrać odpowiednie zadaszenie nad basen ogrodowy?

Wśród dostępnych u producentów zadaszeń nad basen ogrodowy można znaleźć wiele ciekawych propozycji do zbiorników o różnych rozmiarach. Od wyboru takiego zadaszenia zależeć będzie to, o ile uda się dzięki niemu przeciągnąć czas wakacyjnych kąpieli. Proste zadaszenia drewniane wybierane są najczęściej do akwenów o średniej lub małej powierzchni. Montuje się je stosunkowo łatwo i dają ochronę nie tylko przed wiatrem, ale i wpadaniem do zbiornika liści. Większe wyzwanie stanowią duże baseny, przy których instalacja całej drewnianej konstrukcji wokół mogłaby zaburzyć estetykę wizualną ogrodu. W tym przypadku zamiast takiego zadaszenia warto wykorzystać np. folie solarne opisywane m.in na stronie https://folkpool.pl/zadaszenia-basenowe-do-basenu/, dzięki którym podgrzewana woda w basenie jest chroniona tuż przy jego powierzchni i dłużej utrzymuje ciepłą temperaturę bez strat i uciekania energii. Taka folia pokryta jest dodatkowo specjalną warstwą cieniutkiego srebra, które zmniejsza straty ciepła nawet o 80%, pozwalając dłużej cieszyć się kąpielą po sezonie.

Bardzo praktycznym rodzajem zadaszenia basenowego są również tzw. rolery czyli inaczej zwijacze folii basenowej. Wyposażenie basenu w folię np. solarną wraz z rolerem zdecydowanie ułatwia „odkrywanie” i zasłanianie basenu wtedy gdy jest to konieczne. Ukryta pod nim tafla wody nie chłodzi się, ale też właściciel nie musi się dodatkowo męczyć z ręcznym ściąganiem folii ze zbiornika.

Leave a reply