Marmur. Jak dbać o kamień naturalny

0
923

Tworząc w mieszkaniu nowoczesne wnętrze coraz częściej sięgamy po naturalne surowce takie jak kamień czy marmur. Nie chodzi jedynie o określony styl czy elegancję, ale o ponadczasowy urok naturalnych dekoracji. Aby wykonane z kamienia lub marmuru parapety, blaty, schody czy posadzki długo cieszyły oko swym pięknem warto wiedzieć jak je czyścić i konserwować.


Kamień naturalny – marmur

Kamień od stuleci jest cenionym materiałem budowlanym. Obecnie wykorzystuje się go na zewnątrz (tarasy, schody, elewacja budynku) jaki i wewnątrz (blaty, schody, parapety, dekoracja ścian). Najczęściej stosowany kamień naturalny to granit, marmur, piaskowiec, łupek, wapień, trawertyn. Poszczególne rodzaje kamienia różnią się stopniem odporności na warunki atmosferyczne, twardością, kolorem i fakturą. Dzięki możliwości obróbki kamienia naturalnego uzyskuje się kamienne płyty do produkcji blatów lub parapetów, wytwarza płytki o określonych wymiarach na posadzki czy schody, mniejsze zaś tworzą unikalną mozaikę dekoracyjną.

Marmur powstaje ze skał metamorficznych, które pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia przeobrażają się tworząc właśnie ten materiał. Najbardziej cenione marmury pochodzą z Włoch i Chorwacji. Odznaczają się wysoką jakością, która pozwala na cięcie, szlifowanie, polerowanie i nadawanie kształtu. Marmur o wyższej twardości jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Kamień ten odporny jest na działanie wysokiej jak i niskiej temperatury, dodatkową jego zaletą jest dobre przewodzenie ciepła. Dzięki tej właściwości świetnie nadaje się na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym.

Należy pamiętać, że marmur jest wrażliwy na działanie kwasów, zaszkodzić mu może nawet sok z cytryny. Aby uchronić marmur przed innymi zanieczyszczeniami np. woda czy tłuszcz należy go zaimpregnować. Zabieg ten powinien być przeprowadzony zaraz po ułożeniu płytek czy innych elementów. Całą gamę środków do impregnacji marmuru można znaleźć pod adresem www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia.

Marmur – piękno i trwałość na lata

Marmur jest często wykorzystywany do aranżacji wnętrz ze względu na swą niepowtarzalność (nie ma dwóch identycznych elementów) oraz piękną kolorystykę. Czyszczenie i konserwacja marmuru pozwolą na wyeksponowanie i utrzymanie tego piękna na długie lata. Ważne, aby używać preparatów przeznaczonych do marmuru, a nie środków uniwersalnych. Tylko impregnat dedykowany specjalnie dla marmuru zabezpieczy kamień przed np. odbarwieniem przy kontakcie z żywnością.

Pierwsza impregnacja marmuru powinna być wykonana po ułożeniu go. Zaleca się regularną konserwację przynajmniej raz w roku. W miejscach narażonych na dużą wilgotność (kabina prysznicowa) lub zabrudzenia (blat, płytki nad blatem) warto przeprowadzić ponowną konserwację po kilku godzinach. Dzięki temu zabiegowi na powierzchni powstaje ochronna powłoka, która zabezpiecza kamień i ułatwia jego czyszczenie.

Na stronie www.e-akemi.com dostępne są preparaty nie tylko do impregnacji marmuru. Zdarza się bowiem, że mimo środków ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji marmurowa powierzchnia ulegnie uszkodzeniu. Drobne rysy czy zadrapania można usunąć przy pomocy żywicy epoksydowej. W ofercie znajdziemy również środki, które pomogą przywrócić blask zmatowionym marmurom.
Styl i elegancja

Marmur kojarzy się z bogactwem. Jednak obecnie używa się go jako elementu dekoracji, łączy z innymi materiałami (drewno, cegła, szkło) tworząc niepowtarzalne wnętrza lub określony klimat. Nie wykłada się nim całych ścian, a jedynie podkreśla wybrany fragment. Teraz na stylowe i eleganckie wnętrze nie trzeba wydawać fortuny, wszystko jest kwestią pomysłowości dekoratora. Oczywiście tańszym rozwiązaniem jest sztuczny kamień, jednak nie można już liczyć na niepowtarzalność wzoru czy klasyczne piękno.

Leave a reply