Pomysły: dwoje dzieci, mała sypialnia

0
1294

Mikroskopijna przestrzeń sypialni i dwoje małych dzieci. Przed takim karkołomnym wyzwaniem staje dzisiaj wiele polskich rodzin. Dobra wiadomość jest taka, że nawet na 6m2 można urządzić wspaniały pokój dla dzieciaków. Podrzucamy pomysły na to, jakie meble dla dziecka wybrać i jak zaaranżować przestrzeń. Wspomnimy także nieco o kolorach.

Wybór mebli: łóżko

W niewielkich przestrzeniach przede wszystkim trzeba zadbać o kompaktowość mebli i tak je rozmieścić, by wykorzystać wszystkie trzy wymiary jak najdokładniej. Podstawowym meblem w pokoju dla dzieci jest piętrowe łóżko. W zależności od wysokości pomieszczenia, można wykorzystać ten mebel na dwa sposoby. Tradycyjne ustawienie – jedno łóżko nad drugim lub wykonanie czegoś a’la antresola, czyli obydwa materace znajdują się na górze, a pod spodem pozostawionej jest miejsce do nauki i zabawy. Pamiętając o tym, że dzieci nie potrzebują wysokiej antresolki, to rozwiązanie może być użyteczne także w niższych mieszkaniach, przynajmniej do pewnego wieku. Ogromną zaletą takiego zabiegu jest to, że unikamy kłótni między rodzeństwem, kto zajmie łóżko górne. Zazwyczaj jest ono bardziej atrakcyjne i stanowi przedmiot wojen.

Wybór mebli: szafy, komody i biurka

Mim że jest to mała sypialnia, to jednak będzie ona stanowiła miejsce do zabawy, nauki i przechowywania ubrań. Przynajmniej części, czasami bywa tak, że rodziny decydują się na jedną dużą, wspólną szafę w przedpokoju. Wiele mówi się o doskonale wyprofilowanych krzesłach i odpowiednich biurkach dla dzieci, koniecznie z szufladami na podręczniki czy kredki. Jeżeli zdecydujemy się na łóżka piętrowe, może watro zaoszczędzić nieco przestrzeni i wyposażyć dzieci w niskie stoliki oraz poduszki. Być może w polskich domach nie cieszą się one popularnością, ale wymuszają na młodych ludziach częste zmiany pozycji, a to może pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Siedzenie na krześle z nogą założoną na nogę jest zwyczajnie szkodliwe dla organizmu. W przypadku łóżek ustawionych piętrowo, warto niższe łóżko wyposażyć w szufladę do przechowywania pod materacem.

Poza tym rekomendujemy, by sypialnia dla dzieci wyposażona była we wspólną dla rodzeństwa szafę. Coraz częściej wykonywana jest szafa na wymiar do pokoju dziecięcego. Możemy swobodnie zagospodarować w ten sposób dowolną przestrzeń, nawet miejsca wyglądające na bardzo niepraktyczne. Wykorzystuje się co do milimetra wszystkie zakamarki pokoju, a to niezwykle ważne przy niewielkich mieszkaniach. Szafa powinna sięgać sufitu. Dla dzieci wyższe półki nie będą dostępne, ale można tam przechowywać nieużywane tymczasowo zabawki, czy też pościel, ręczniki, które i tak podają zazwyczaj rodzice bądź opiekunowie.

Kolorystyka.

Trudno określić, jakie kolory w sypialni dla dzieci będą najlepsze. Jak wiadomo – wiele zależy od gustu. Przy małych mieszkaniach zadbajmy o to, by jednak były to kolory jasne, bez względu na odcień. Jasny zielony, niebieski, różowy, wszystkie będą ładnie wyglądać. Efekt powiększający pokój uzyskamy niezwykle łatwo dzięki zastosowaniu tapety w poziome pasy o różnych odcieniach koloru głównego na dłuższym boku pokoju.

Leave a reply