Jak korzystać z kryptowalut?

0
868

Kryptowaluty oferują nam szybkie i dyskretne płatności przez Internet. Nie musimy zakładać konta na dane osobowe, aby korzystać z wszechstronnych możliwości innowacyjnych pieniędzy cyfrowych. Poznając zalety tego systemu, wiele osób pragnie rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Jak z nich korzystać w codziennych płatnościach? Przeczytaj też powiązany poradnik: Jak zacząć korzystać z kryptowalut?

Zacznij od założenia portfela. Jest to adres złożony ze skomplikowanego ciągu znaków. To do niego przypisana jest przestrzeń potrzebna do przechowywania cyfrowych pieniędzy. Większość kryptowalut posiada dedykowany portfel, ale dużo wygodniejsze są tzw. multi wallety, które obsługują wiele walut wirtualnych jednocześnie. Dostępne portfele dzielą się na kilka rodzajów:

  • Desktopowy – instalowany w formie programu na naszym komputerze
  • Przeglądarkowy – obsługiwany z poziomu przeglądarki internetowej
  • Sprzętowy – niewielkie urządzenie przypominające pendrive
  • Papierowy – adres portfela zapisany na kartce papieru
  • Mobilny – aplikacja zainstalowana na naszym smartfonie

Portfele różnią się stopniem funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Za najlepsze uważa się portfele sprzętowe, jednak tutaj musimy być przygotowani na spory wydatek początkowy. Portfel mobilny jest najbardziej uniwersalny, ale nie należy deponować tu większych ilości kryptowalut.

Pozyskiwanie kryptowalut

Deweloperzy zajmujący się rozwojem sieci kryptowalutowych robią wszystko, aby promować codzienne płatności kryptowalutowe w codziennym życiu. Istnieje kilka sposobów na pozyskanie walut wirtualnych. Oto one:

  • Giełda kryptowalutowa – użytkownicy mogą zakupić kryptowalutę w zamian za tradycyjne waluty. Transakcja odbywa się na linii użytkownik – użytkownik. Największą giełdą jest Binance.
  • Kantor online – bardzo zbliżony sposób, który pozwala uniknąć formalności związanych z zakładaniem konta na giełdzie. Wpłacamy tradycyjną walutę pośrednikowi, który następnie na giełdzie pozyskuje kryptowaluty i przelewa je na nasz adres.
  • Funkcjonalne portfele kryptowalutowe – jeśli dysponujesz już dowolną kryptowalutą, możesz ją wymienić na inne waluty cyfrowe z poziomu funkcjonalnego portfela, np. Exodus.
  • Bitomaty – urządzenia przypominające działaniem wpłatomat. Możemy tu wpłacić tradycyjną gotówkę i wymienić je na popularne kryptowaluty. Oczywiście istnieje także możliwość wymiany kryptowalut i wypłacenia gotówki.

Kolejnym sposobem jest kopanie, a zatem udostępnianie mocy obliczeniowej swojego komputera w zamian za walutę wirtualną. Jest to jednak bardzo skomplikowany proces, dlatego nowym użytkownikom zalecamy metody opisane wyżej.

W jaki sposób możemy wykorzystać kryptowaluty?

Założyliśmy portfel i pozyskaliśmy kryptowaluty. Co teraz? Użytkownicy dzielą się na dwie grupy: Inwestorów oczekujących na wzrost wartości walut wirtualnych, a także osoby, które korzystają z kryptowalut każdego dnia. Aktualnie, kryptowalutami zapłacimy w wielu sklepach internetowych, a także serwisach usługowych dostępnych w sieci.

To jednak nie wszystko. Z wieloma kryptowalutami związane są innowacyjne projekty, które starają się świadczyć pełnoprawne usługi finansowe w oparciu o model kryptowalut. Mamy zatem zdecentralizowane banki z pożyczkami, innowacyjne usługi, a także projekty, które udostępniają płatności kryptowalutowe z pomocą terminali, jakich używa się przy kartach płatniczych. Dzięki temu, coraz więcej lokali stacjonarnych przyjmuje płatności kryptowalutowe.

Leave a reply