Walka pomiędzy żaluzjami a roletami. Praktyka i design

Większość ludzi żyje w przekonaniu, że żaluzje czy rolety są od niedawna. Jest to zdecydowanie błędne stwierdzenie. Stosowane były już w starożytności. Pojawiły się w Egipcie – produkowane były z trzciny. Japończycy jednak byli zwolennikami żaluzji, które tworzyli z bambusa (jest do dnia dzisiejszego używany).
W dzisiejszych czasach rolety i żaluzje są pod niektórymi względami podobne. W obu przypadkach mogą tworzyć idealną ozdobę, a także być praktycznym dodatkiem do firan i zasłon. Żaluzje jak i rolety można dobrać w odpowiednich rozmiarach w zależności od kształtu i wielkości okien. Oba rozwiązania mają różnorodne barwy. Jednak chyba coś ich różni?
W kolejnej części zostaną scharakteryzowane oba rozwiązania. Zostaną wyróżnione te, które są bardziej praktyczne i które lepiej się komponują z mieszkaniem.
Przede wszystkim materiał
Standardowe rolety tworzone są z wysokojakościowej tkaniny, na przykład bawełna i len (są to materiały naturalne), a także pelamid i poliester (włókno syntetyczne). Wiele rolet pokrywanych jest odpowiednim środkiem, który między innymi wzmacnia tkaniny, przez co odporna jest naturze zabrudzenia, wilgotność, blaknięcie materiału.
Rolety rzymskie (ozdobne, składane na harmonijkę), a także weneckie tworzone są w głównej mierze z naturalnych i syntetycznych tkanin.
W porównaniu żaluzji z roletami pod względem materiału, te pierwsze wypadają gorzej. Do pewnego czasu na rynku przeważały produkty z aluminium. W tej chwili odchodzą w zapomnienie. Główna wadą jest ich szybkie nagrzewanie się. Zostały zastąpione przez te które są tworzone z materiałów sztucznych czy też drewnianych. Powstają także z materiałów skóropodobnych.
Wygląd
Okienne dekoracje idealnie łączą się ze wzorem. Klasyczne rolety dobrze pełnią swoją rolę we współczesnych wnętrzach. Potrafią być mało widoczne dzięki temu nie ingerują w minimalistyczną aranżację. Rolety z bajkowymi wzorami często odpowiadają najmłodszym.
Dla osób, które lubią mieć zawieszone firany czy też zasłony polecamy rolety rzymskie lub weneckie; dobrze się z nimi komponują.
Przeciw promieniom słonecznym
W dawniejszych czasach rolety wyglądały podobnie, nie zaskakiwały wyglądem. Obecnie jest inaczej. Główne zainteresowanie na rynku robią rolety, które z zewnętrznej strony pokryte są odpowiednią warstwą perłową. Nie pozwala przebić się promieniom słonecznym. Przez co nawet rolety w ciemnych barwach nie nagrzewają się.
Dla osób, które potrzebują lekkiej przesłony dobrym wyborem będą rolety na swoje okno o drobnej gramaturze z siateczkowatą tkaniną, a dla ludzi lubiących bardzo duże przyciemnienie polecamy zakupić rolety typu black out. Coraz więcej jest zwolenników rolet dzień – noc, nazywanych duolight.
Owy produkt jest tworzony z odpowiednich pasów. Część wpuszcza, a druga zatrzymuje promienie słoneczne. Przez co można mieć wpływ na ilość światła wedle własnego upodobania.
Roletami dzień – noc możemy sterować wedle naszych potrzeb co do nasłonecznienia pomieszczenia (obracają się o 180 stopni). Dzięki temu, że mamy wpływ pod jakim kątem będzie wpadać światło słoneczne, rolety te górują nad żaluzjami.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.