Agregaty tynkarskie – szybkie i wydajne tynkowanie ścian i sufitów

0
563

Za pomocą nowoczesnych urządzeń można znacznie przyspieszyć prace budowlane i wykończeniowe. Jakie zastosowanie mają agregaty tynkarskie?

Coraz więcej firm zajmujących się tynkowaniem inwestuje w agregaty tynkarskie. Razem z nimi prowadzenie prac tynkarskich odbywa się bardzo szybko, co przekłada się na ich ogólną wydajność. Co warto wiedzieć na temat agregatów tynkarskich?

Czym jest agregat tynkarski?

Agregat tynkarski jest rodzajem urządzenia, które pozwala na uproszczenie prac tynkarskich. Za jego pomocą można przygotować mieszankę do tynkowania, a następnie nanieść ją na podłożę.

Obecnie agregaty tynkarskie używane są coraz częściej. Urządzenia te sprawdzają się w miejscach, w których ważne jest wykonanie prac w krótkim czasie, a także tam, gdzie do tynkowania jest spora powierzchnia.

Agregat tynkarski – budowa

Urządzenia jak agregaty tynkarskie mają prostą budowę i pozwalają one na łatwą obsługę, dlatego nie wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

Na agregat tynkarski składają się elementy jak:

  • zbiornik – przeznaczony jest on do zasypywania mieszanką z worka lub też może współpracować z silosem (silomat), w zbiorniku dochodzi do wymieszania suchej mieszanki z wodą
  • silnik z pompą – napędzają urządzenie, najczęściej stosowane są silnik elektryczne, dlatego urządzenie może być wtedy używane również we wnętrzach
  • lanca z pistoletem i wężem – za pomocą węża do lancy z pistoletem dostarczana jest gotowa mieszanka do tynkowania

Ponadto agregaty tynkarskie producent może wyposażyć także w inne elementy, na przykład specjalne zabezpieczenia poprawiające bezpieczeństwo pracy z urządzeniem, różne typy lanc dopasowane do różnych mieszanek.

Jak działają agregaty tynkarskie?

Zasada działania agregatu tynkarskiego polega na przygotowaniu mieszanki do tynkowania, a następie na naniesieniu jej na podłoże.

Agregat obsługiwany jest zwykle przez jednego albo dwóch pracowników. Jeden pracownik trzyma w ręce lance i nakłada mieszankę tynkarską. Drugi dosypuje do zbiornika agregatu mieszankę i dodaje wodę.

Tynki nakładane przez agregaty tynkarskie wymagają następnie dodatkowej obróbki, czyli ich wygładzenia. Prace te prowadzone są już ręcznie.

Agregaty tynkarskie – jakie mają zastosowanie?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie używane są obecnie podczas wielu prac budowlanych i wykończeniowych, między innymi przy budowie obiektów mieszkalnych, przemysłowych, użyteczności publicznej czy komercyjnych, zatem mają one uniwersalne zastosowanie.

Najczęściej agregaty używane są wtedy, gdy do otynkowania jest znaczna powierzchnia, dlatego ręczne prace mogłyby zająć wtedy bardzo dużo czasu. Zastosowanie agregatu powoduje, że można wtedy nawet kilkukrotnie przyspieszyć prace, a tym samym szybciej zakończyć etap tynkowania.

Jakie zalety mają agregaty tynkarskie?

Agregaty tynkarskie to urządzenia, które mają liczne zalety. Dlaczego warto zdecydować się na ich używanie?

Główne zalety agregatów tynkarskich to:

  • szybkie tynkowanie
  • skrócenie etapu tynkowania
  • wysokiej jakości tynki
  • wyższy poziom bezpieczeństwa prac
  • współpraca z różnymi typami zapraw
  • oszczędność czasu i energii na tynkowaniu

Gdzie zamówić tynkowanie agregatem?

Osoby, które chciałyby zdecydować się na wykonanie tynków maszynowych, czyli tynków nakładanych za pomocą agregatu tynkarskiego, mogą obecnie zamówić je w różnych firmach.

Adresy firm budowlanych i wykończeniowych pracujących z użyciem agregatów tynkarskich można sprawdzić obecnie w internecie. W sieci dostępne są także opinie na ich temat, które będą pomocne w wyborze odpowiedniej firmy.

Leave a reply