Jak wybrać projekt domu piętrowego?

0
558

Dom piętrowy to większa przestrzeń do zagospodarowania pod dachem, a jednocześnie pod jego budowę wystarczy najczęściej nawet niewielka działka. Wszystko zależy od tego, jak duży miałby być dom jednorodzinny, a zatem jaki projekt domu piętrowego byłby najbardziej wskazany. Na co, poza metrażem, warto jeszcze zwrócić uwagę, gdy planuje się zakupić gotowy projekt takiego budynku?

Elastyczny projekt domu piętrowego

Olbrzymim powodzeniem cieszą się projekty domów piętrowych, w których wiele przestrzeni można dostosować do preferencji zainteresowanego. Pomieszczenia, które zwykle najłatwiej zaadaptować do swoich potrzeb, zmieniając ich wystrój, czy metraż, są: kuchnia, jadalnia, łazienka, salon, czy garderoba.

Pomieszczenia te – są niekiedy tak wykończone, że mogą pełnić zupełnie inne funkcje. Jeśli ktoś przykładowo nie potrzebuje przestronnej garderoby, może taką strefę zamienić w domowy gabinet.

Projekt, który uda się wkomponować w otoczenie

Piętrowe domy jednorodzinne – wyróżniają się na tle tych parterowych. Nie zawsze łatwo znaleźć dla nich odpowiednią przestrzeń, by rodzina czuła się w takim budynku zupełnie bezpieczne. Dom, który wznosi się ponad pozostałe budynki, rzuca się w oczy – szczególnie tym, którzy chcieliby się włamać i wynieść co cenniejsze przedmioty.

Dużym więc powodzeniem cieszą się te projekty domów piętrowych, które przedstawiają dość prostą i zwartą kubaturę, o dwuspadowym dachu. Te domy bardzo często do złudzenia przypominają klasyczne budynki parterowe, a jedyną różnicą tak naprawdę jest dodatkowe piętro nad tarasem.

Dom, który nie będzie zbyt kosztowny w eksploatacji

Dom piętrowy – zapewnia większą wygodę z uwagi na duży metraż w porównaniu do budynku parterowego. Z drugiej strony trzeba przeznaczyć zwykle znacznie więcej środków na jego urządzenie, ogrzewanie, czy na doprowadzenie instalacji.

Jako że każdy członek rodziny może mieć oddzielny pokój, użytkowanie piętrowego domu wiąże się na ogół z większymi rachunkami. Jeśli jednak projekt piętrowego domu jest przemyślany, wtedy udaje się zminimalizować koszty, związane z użytkowaniem takiego budynku.

To, czy dom piętrowy będzie kosztowny w eksploatacji, zależeć może również od zastosowanych materiałów, czy od jego usytuowania na działce. Jeżeli ten szczegół ma znaczenie, najlepiej w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę projekty domów piętrowych, które będzie można np. postawić na wąskiej działce.

Liczba pomieszczeń i ich rozlokowanie

Projekty domów piętrowych – kojarzą się ze znacznym metrażem do zagospodarowania. Zwykle na parterze jest strefa dzienna, czyli salon, kuchnia z jadalnią lub z oddzielnym miejscem do spożywania posiłków, a także łazienka z toaletą lub każde z tych pomieszczeń oddzielnie.

Sypialnie tworzące strefę nocną – znajdują się na piętrze, podobnie jak prysznic i pomieszczenie gospodarcze. Dodatkowo do dyspozycji jest strych, który może być użytkowy lub nie i nieraz na etapie dopasowywania projektu do potrzeb zamawiającego można ustalić ten szczegół.

Liczba pokoi ma zwykle duże znaczenie, szczególnie gdy w domu piętrowym ma zamieszkać liczna rodzina, składająca się co najmniej z czterech lub pięciu osób. Każda z nich chciałaby czuć się komfortowo, mając zapewnione poczucie prywatności, w którym można pracować, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy tych pomieszczeń będzie wystarczająco dużo, by każdy członek rodziny miał swój pokój.

Rozlokowanie pomieszczeń jest nie mniej istotne. Gdy prysznic znajduje się tylko kilka kroków od sypialni, wtedy zwykle można mówić o funkcjonalnym zagospodarowaniu metrażu. Analogicznie, jeśli w kuchni znalazło się miejsce na podręczny schowek na przetwory, czy produkty, z których np. przygotowuje się wypieki.

Estetyka budynku ujętego w projekcie

Mawia się, że dom z zewnątrz nie musi być piękny – byle był komfortowy i ciepły w odbiorze w środku. Niemniej są tacy, dla których estetyka wykończenia zewnętrznej elewacji nie jest bez znaczenia.

Każdy ma też inny gust, więc jednemu bardziej spodoba się kubatura w stylu nowoczesnym, m.in. z płaskim dachem. Inna osoba z kolei będzie bardziej gustować w klasycznej bryle, wykonanej z naturalnych materiałów, takich jak szkło i cegła.

Ściany, które przypominają jedną wielką taflę szyby – cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, nie zaszkodzi rozważyć, czy taka architektura będzie również praktyczna w określonej lokalizacji.

Garaż – również wpływa na estetykę domu. Nie każdemu przypadnie do gustu to, że do garażu wjeżdża się od frontu albo że tak bardzo ta przestrzeń rzuca się w oczy. Wyjście do garażu bezpośrednio z domu – są tacy, którzy będą wręcz poszukiwać takiej opcji w projekcie.

Takie rozwiązanie szczególnie dobrze się sprawdza wtedy, na ziemi powstają kałuże, zalega na niej śnieg lub gdy po prostu pada. Bezpośrednie przejście z domu do garażu – chroni przed niesprzyjającą, zewnętrzną aurą. Nikt z domowników nie zostanie też obudzony w środku nocy, gdyby pilnie trzeba było gdzieś nagle pojechać.

Leave a reply