Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

0
397

Oświetlenie w łazience jest bardzo ważne – w końcu zazwyczaj jest to niewielkie, dość zaciemnione pomieszczenie. Jednocześnie, dodatkowym wyzwaniem jest jasna, błyszcząca armatura, lustra czy przezroczyste elementy. Jakie oświetlenie do łazienki sprawdzi się najlepiej?

Źródła światła w łazience

Aby zapewnić prawidłowe oświetlenie łazienki, należy wybrać odpowiednie światło główne – zazwyczaj umieszczone na suficie. Jednak nie jest to zasadą – dobrze sprawdzą się także kinkiety lub inne rozwiązania. Aby jednak zapewnić komfort korzystania z tego pomieszczenia, dobrze jest zapewnić dodatkowe oświetlenie. Warto zamontować lampy w okolicach luster czy umywalki. Jednak do wyboru mamy także ciekawe opcje, takie jak lampa pod prysznicem. Aby odpowiednio dobrać ilość i rodzaj źródeł światła w łazience, należy rozplanować ich umieszczenie poprzez podział pomieszczenia na strefy. Oprócz oświetlenia głównego i dodatkowego dobrym rozwiązaniem mogą być także lampy ozdobne. Mogą być one pięknym dodatkiem oraz świetnym sposobem na stworzenie przyjemnego nastroju w łazience.

Moc i barwa światła

Podczas wyboru oświetlenia do łazienki należy przede wszystkim jednak kierować się kwestiami praktycznymi. Z tego względu dobrze jest dogłębnie zastanowić się nad mocą i barwą światła. Choć zależą one przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać, warto także wybrać takie, które pozwolą na komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Zazwyczaj przyjmuje się, że dla mocnego oświetlenia należy zastosować 500 luksów na 1 m2. Jeśli chodzi o barwę, dobrze jest wybrać tę, która będzie odpowiadać indywidualnemu gustowi użytkowników. Zazwyczaj przyjmuje się, że jako światło główne najlepiej sprawdzi się odcień ciepły. Nie jest to jednak dobry wybór w przypadku oświetlenia lustra, gdyż może on przekłamywać kolory. W tym przypadku lepiej wybrać neutralne światło, które dobrze oddaje barwy.

Rodzaj lampy

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym bardzo ważna jest funkcjonalność i wygoda, a także bezpieczeństwo. Z tego względu najlepiej jest zdecydować się na lampy wiszące lub plafony. Świetnie sprawdzają się również różnego rodzaju kinkiety. Coraz większą popularnością cieszy się również oświetlenie LED. Równie ważne, co wygląd, jest jednak bezpieczeństwo. W wilgotnym środowisku należy zadbać o odpowiednie oprawki. Aby wybrać właściwe, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP.  W łazience powinien on wynosić co najmniej 44. Na szczęście wielu producentów oferuje modele idealne do łazienki. Znaleźć je można chociażby tutaj: https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/. Warto wybrać model zaufanej firmy, który będzie dobrze pełnił swoją funkcję, a także dobrze wyglądał we wnętrzu.

Dodatkowe oświetlenie

Dodatkowe oświetlenie w łazience to doskonałe rozwiązanie, które zwiększa funkcjonalność tego pomieszczenia, ale może być także stylowym dodatkiem. Wśród eleganckich i coraz popularniejszych opcji znaleźć można elegancko oświetlone lustra – zazwyczaj przy wykorzystaniu diod LED. W designerskiej łazience można także postawić na oświetlenie wanny lub prysznica. Jednak przy takim rozwiązaniu należy zadbać o zabezpieczenie przed wodą. Trzeba pamiętać jednak, że łazienka to miejsce, w którym najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Z tego względu największy nacisk należy położyć na światło główne oraz pomocnicze, które pomoże w codziennej rutynie. Pozostałe elementy to wyłącznie dodatki, które mają urozmaicić wnętrze – dlatego należy się na nich skupić w dalszej kolejności.

Leave a reply