Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, a na rynku wtórnym-wady i zalety

0
673

Osoby decydujące się na zakup domu lub innej nieruchomości powinny przede wszystkim wziąć pod uwagę stan finansowy i określić swoją stopę życiową.

Wyróżnić możemy dwa typy ludzi. Pierwsza grupa decyduje się na zakup na rynku wtórnym, a druga grupa na rynku pierwotnym. Inaczej mówiąc osoby o większym budżecie decydują się na zakup nowego domu lub mieszkania na rynku pierwotnym.
Niezależnie, do której grupy się zaliczamy powinniśmy poznać wady i zalety oby dwóch rynków.

Charakterystyka rynku pierwotnego

Wady

Każdy chciałby w głębi duszy posiadać jak najlepszy standard w nowo zakupionej nieruchomości. Z jaką ceną to się wiąże?

Podstawową rzeczą jaką się kierujemy przy zakupie nieruchomości jest jej cena. Nie ma co ukrywać, że cena na rynku pierwotnym bardzo odbiega od rynku wtórnego. Bierzmy jednak pod uwagę, że decydując się na zakup nowej nieruchomości, możemy być pewni, że w zamian otrzymujemy nowoczesne funkcjonalne mieszkanie, które w pełni wpływa na ograniczenie wydatków na wodę, ogrzewanie, mamy także pewność, że wszystko jest nowe i w pełni sprawne.

W większości przypadków cena jest większa lub równa z tą z rynku wtórnego. Na cenę ma wpływ o wiele lepszy standard. Nasz wkład początkowy jest w 90% wkładem całościowym – jedynym kosztem jest wyposażenie wnętrza według własnych potrzeb.

Określone ramy i powtarzające się rozwiązania

Nikt by nie chciał by sąsiad miał podobny dom czy podwórze. Jednak nie mamy na to większego wpływu, ponieważ deweloper nadaje osiedlu jednolity wygląd, w innym przypadku wiązało by się to z większymi kosztami.
Wyższe koszta generowane są również w przypadku eksploatacji, np. rekuperacja, pompy ciepła, czy innego poprowadzenie rur odpływowych niż standardowe.

Zalety

Wszystko jest nowe, również wszelka zieleń. Poza tym nie ma śladu po poprzednich domownikach, którzy mogli dokonać zniszczeń w jakimś stopniu. Przez co nie ponosimy kosztów remontu.
W momencie zakupu jesteśmy pewni, że nikt się nie upomni o swoją własność.

Rynek wtórny

Wady – Koszt domu i koszt remontu

W takich aspektach powinniśmy rozpatrywać [b]zakup nieruchomości[/b] na rynku wtórnym. Cena zakupu to często tylko część naszych wydatków. Powinniśmy liczyć się z tym, że dom czy mieszkanie może nadawać się do remontu i odświeżenia.
Przed zakupem należy ocenić rzeczywisty stan nieruchomości, nie koniecznie wierząc tylko samym słowom sprzedającego. Ponieważ w innym przypadku koszta remontu mogą położyć nas na łopatki

W wielu przypadkach brak dokumentacji lub tylko jej część może popsuć nasze plany co do nieruchomości. W takim wypadku nie mamy pełnej wiedzy na temat położenia rur kanalizacyjnych, odpływowych, czy położonej instalacji elektrycznej

Zalety

Miejmy na uwadze to, że w większości przypadków cena jest dużo większa niż wartość rzeczywista. W takim przypadku mamy możliwość renegocjować cenę między sprzedającym, a kupującym.

Klucze do nieruchomości dostajemy od ręki, po przelaniu pieniędzy, przez co możemy od razu zdecydować czy remontujemy teraz, czy w późniejszym terminie. Nie musimy czekać, aż deweloper upora się z całkowitą budową nieruchomości czy nawet całego osiedla.

Leave a reply