Zakup działki budowlanej – porady.

0
784

Budowa domu to marzenie wielu osób w naszym kraju. Zanim jednak wbijemy pierwszą łopatę w ziemię musimy znaleźć działkę na której postawimy nasze cztery ściany. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele ofert, które jednak w przyszłości mogą nam sprawić wiele problemów podczas budowy. Warto więc dowiedzieć się na co zwrócić uwagę kiedy interesuje nas działka budowlana.

Wielkość działki

Podstawowym parametrem mówiącym o możliwości budowy domu na działce jest jej wielkość. Musimy przestrzegać zasad budownictwa i zapewnić minimalną odległość zarysu budynku od naszych sąsiadów. Ponadto każdy dom w projekcie ma założoną minimalną długość i szerokość działki na której może stanąć. Przyjmuje się, że wielkość działki powinna wynosić minimalnie 1000 metrów kwadratowych. Na takim terenie powinniśmy zrealizować większość projektów i zostanie nam jeszcze kawałek na własny ogród.

Dostęp do mediów i drogi

Jeżeli chcemy uzyskać pozwolenie na budowę musimy zapewnić na działce dostęp do takich mediów jak: prąd, woda, kanalizacja. Przed zakupem działki warto więc udać się do lokalnego wydziału energetycznego oraz wodociągów czy na terenie, który chcemy kupić jest możliwość podłączenia mediów. Warto też wziąć pod uwagę czy położenie działki znajduje się daleko od istniejących zabudowań. Jeżeli tak to koszt rozbudowania sieci energetycznej i wodociągowej może wynieść kilkanaście tysięcy złotych, który niestety musimy ponieść my. Pamiętajmy też, że teren który chcemy kupić musi mieć dostęp do drogi – jest to warunek otrzymania pozwolenia na budowę.

Lokalizacja działki

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja terenu, który chcemy kupić. Przede wszystkim należy sprawdzić czy miejsce, gdzie znajduje się działka podlega przestrzennemu planu zagospodarowania terenu. Jeżeli tak i uchwałą gminy jest to teren pod zabudowę jednorodzinną to mamy pewność, że nie będzie problemu z pozwoleniem na budowę oraz dostarczeniem mediów na posesję. W przeciwnym przypadku, będziemy musieli udać się do urzędu gminy i ustalić co można zbudować na naszej działce co niestety może potrwać kilka miesięcy.

Jeżeli chodzi o lokalizację to powinniśmy też przemyśleć, czy pod kątem logistycznym, nasz nowy dom będzie dobrze skomunikowany z ważnymi miejscami w naszym życiu, które często odwiedzamy ( praca, sklepy, szkoła ).

Leave a reply