Wzornik kolorów RAL – co to jest i jak odczytywać?

0
1286

Kupowanie produktów w wybranym przez siebie kolorze może być bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy chodzi o zakupy online, lub o zakup farb i innych produktów, których kolor trudno określić. By ułatwić ten proces powstała paleta RAL. Jest to usystematyzowany schemat pozwalający na poruszanie się w świecie kolorów, a wszystko zostało stworzone z myślą o przemyśle i handlu.

Co to jest paleta RAL?

Większość osób słyszała określenie paleta RAL. Mało kto jednak wie, skąd to  się w ogóle wzięło i na jakiej podstawie określane są kolory z palety. Początek wziął się z niemieckiego instytutu, który postanowił usystematyzować określanie kolorów na potrzeby handlu, produkcji i przemysłu. Miało to miejsce na początku XX wieku. Powstała wtedy paleta RAL classic. Takie zestawienie obejmuje aż 215 popularnych kolorów, które są powszechnie wykorzystywane między innymi do produkcji farb, lakierów, czy produktów o konkretnej kolorystyce. Taki wzornik nie jest jednak jedyny, gdyż istnieje też rozszerzona wersja palety RAL, która zawiera zestawienie aż 1688 kolorów. To oznacza, że są w niej wszystkie kolory i ich odcienie.

Jak czytać nazwy z palety RAL?

Standardowa paleta RAL jest precyzyjnie usystematyzowana. Każdej cyferce z początku nazwy przyporządkowany jest określony kolor. Są to następująco:

  • 1 – żółty,
  • 2 – pomarańczowy,
  • 3 – czerwony,
  • 4 – fioletowy,
  • 5 – niebieski,
  • 6 – zielony,
  • 7 – szary,
  • 8 – brązowy,
  • 9 – biały i czarny.

Na podstawie powyższego zestawienia można zobaczyć, jak czytać nazewnictwo. Przykładowo kolor RAL 1xxx będzie oznaczał jakiś odcień koloru żółtego.

Gdzie wykorzystuje się palety RAL?

Zastosowanie palet RAL jest bardzo duże. Powinno się je wykorzystywać do określania wszystkich produktów, które mają być wykonane w określonym kolorze. Ułatwia to komunikację między klientami i przedsiębiorcami, niezależnie od tego, w jakiej branży ma to miejsce. Standardem stało się bazowanie na palecie RAL podczas zakupu farb, lakierów i produktów wykonywanych na zamówienie w odpowiedniej kolorystyce. Niewątpliwie posługiwanie się konkretnymi nazwami kolorów z palety RAL jest najłatwiejsze dla każdej ze stron transakcji. Paleta RAL powinna więc być w każdym sklepie, by móc dokładnie określić kolorystykę.

Na co uważać posługując się paletą RAL?

Jeśli paleta RAL służy do określania kolorystyki przy zakupie produktów online, trzeba brać pod uwagę, że wiąże się to z pewną pułapką, o której ostrzegają wszyscy producenci i sprzedawcy. Wynika to z faktu, że o ile kolory z palety są ustandaryzowane, tak samo jak wzorniki wyprodukowane w formie fizycznej na przykład katalogu wydrukowanego na papierze, to wzorniki online wyświetlane na monitorze mają pewną granicę błędu. Wynika ona z tego, że każdy monitor jest nieco inaczej skalibrowany, a to oznacza, że taki sam kolor będzie odrobinę inaczej wyglądał na każdym ekranie. W praktyce w większości przypadków odstępstwa nie robią większej różnicy, ale jeśli dla kogoś istotne są najdrobniejsze detale i to, by kupić produkt o bardzo konkretnym odcieniu, warto skorzystać z fizycznego wzornika na żywo.

Leave a reply