Jaką farbę wybrać do pomieszczeń “mokrych” jak kuchnia i łazienka?

0
431

Większość osób przy planowaniu wykończenia pomieszczeń takich ja kuchnia czy łazienka stawia przede wszystkim na płytki (ceramiczne, szklane, wykonane z kamienia). Warto jednak wiedzieć, że wykończenie takich pomieszczeń możliwe jest również przy zastosowani farby. Warto jednak stawiać na jej specjalne odmiany, wykazujące wysoką odporność na destrukcyjne działanie wody, wilgoci czy tłuszczu – w takim przypadku przyda się specjalna farba mineralna przeznaczona do takich pomieszczeń.

Jaką farbę wybrać do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka?

Jest kilka możliwości wyboru farby do wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Wybór może paść zarówno na farby lateksowe, jak i ceramiczne czy dyspersyjno-krzemianowe. Szczególnie ten ostatni typ jest bardzo ciekawy i pozwala na uzyskanie intensywnych i trwałych efektów malowania.

Farby dyspersyjno-krzemianowe powstają przy wykorzystaniu nowoczesnej i bardzo innowacyjnej szwajcarskiej technologii, zakładającej połączenie krzemianowego i dyspersyjnego środka wiążącego. Co ważne, jest to jedna z niewielu dostępnych na rynku farb, która doskonale radzi sobie z niwelowaniem refleksów świetlnych, które powodują, że wizualnie powierzchnia wygląda na nierówną.

Farby dyspersyjno-krzemianowe nie powodują zmian właściwości retencyjnych podłoża, które zostało nimi pokryte. Co to oznacza w praktyce? Taka farba daje ścianom możliwość naturalnego przyjmowania i oddawania wilgoci, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia jej zawartości w powietrzu. Jest to cecha, która w pomieszczaniach takich jak kuchnia czy łazienka jest niezwykle cenna.

Wspomniane farby doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności, nie ma jednak przeciwwskazań ku temu, by stosować je w pomieszczeniach ”suchych”, czyli salonach, sypianiach, pomieszczeniach biurowych itp.

Można stosować je również przy malowaniu:

  • podłoży mineralnych (beton, tynki wapienne, tynki wapienno- cementowe, tynki cementowe, płyty gipsowo-kartonowe),
  • podłoży pokrytych powłoką powstałą na bazie tworzyw sztucznych.

Tego typu powłoki malarskie będą się sprawdzały zarówno przy malowaniu pierwotnym, jak i renowacyjnym.

Jak przygotować podłoże przed malowaniem w kuchni i łazience?

W przypadku malowania pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, w których panują dość specyficzne warunki, istotne znaczenie ma nie tylko wybór właściwej farby, ale również odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania.

Przede wszystkim powierzchnia powinna być oczyszczona – by zrobić to skutecznie, warto sięgnąć po wodę z dodatkiem dobrze czyszczącego detergentu. Jeżeli ściana jest zagrzybiona, przed malowaniem należy nie tylko pozbyć się grzyba (na rynku jest mnóstwo środków, które mogą skutecznie w tym pomóc), ale również usunąć starą farbę.

Jeżeli ściana jest wilgotna, przed rozpoczęciem malowania należy ją bardzo dokładnie osuszyć.

Oczywiście wszelkie powstałe ubytki powinny zostać zaszpachlowane i przetarte drobnym papierem ściernym. W zależności od producenta, przed malowaniem niekiedy trzeba nałożyć specjalny podkład, a dopiero po nim farbę.

Leave a reply