Pompa ciepła – jaką warto wybrać do budowanego/nowego domu?

0
876

Jesteśmy na etapie budowy nowego domu/lub dopiero co go wybudowaliśmy? Kiedy mamy największą swobodę manewru? Jakie tutaj wydane są zalecenia przez fachowców w tej dziedzinie? Pamiętajmy o tym, że największą swobodę manewru mamy w dopiero co rozpoczętej budowie domu, kiedy jeszcze działka nie jest praktycznie zagospodarowana. Jakie wtedy są wskazane modele pomp? W takiej sytuacji bardzo pożądane (wskazane) są modele typu grunt/woda.

Należy wiedzieć, że ułożenie w ziemi poziomych kolektorów rurowych albo wykonanie głębokich pionowych odwiertów oznacza wprawdzie dodatkowe koszty, ale za to takie urządzenie będzie pracować z wysoką, praktycznie stałą sprawnością, niezależnie od temperatury powietrza panującej na zewnątrz. W klimacie umiarkowanym, w którym żyjemy, jest to oczywiście spory plus. Musimy sobie zdawać sprawę, że pompy, które wykorzystują powietrze zewnętrzne dość mocno tracą na sprawności, kiedy mamy do czynienia z występującym mrozem. I wtedy koszty eksploatacji takiej pompy idą w górę. Niestety nie możliwe jest to aby zaradzić temu ograniczeniu. Również warto wiedzieć, że na kolektory poziome potrzeba będzie wygospodarować sporą powierzchnię działki.

Co to w praktyce oznacza? Mamy do czynienia wtedy z obszarem, którego nie tylko nie możemy zabudować, ale nawet obsadzić wysoką, zacieniającą florą lub wybrukować. Niepolecane jest wszystko to, co przeszkadza w dostępie słońca i deszczu do gruntu. Przy tym wymagana powierzchnia, którą musimy przeznaczyć na tzw. źródło dolne pompy ciepła może się dość mocno różnić. Należy wiedzieć, że najbardziej preferowany (korzystny) jest grunt nasączony wodą i gliniasty, natomiast znów najmniej preferowany (niekorzystny) jest suchy piasek. W każdym bądź razie na niedużych posesjach raczej nie damy rady zamieścić kolektorów poziomych. Natomiast odwierty poziome
nie zabiorą nam dużo miejsca, ale pamiętajmy, że ich wykonanie okaże się dla nas większym wydatkiem finansowym.

Warto wiedzieć o tym, że przy nowym domu powinniśmy dobrze zastanowić się nad wariantem, który będzie dla nas bardziej korzystny:

a). pierwszy – tańsza w zakupie, lecz mniej ekonomiczna w trakcie użytkowania pompa typu powietrze/woda, czy
b). drugi – droższa na etapie inwestycji, jednak tańsza w eksploatacji pompa typu grunt/woda.

Należy wiedzieć, że podstawowym decydującym czynnikiem będzie tu nasze indywidualne zapotrzebowanie domu na ciepło. Pamiętajmy też, ze w nowych, z założenia energooszczędnych budynkach, wzrost kosztów eksploatacji nie jest aż tak mocno doskwierający.

Leave a reply