Żywe płoty w modzie od dawna
Żywopłot może powstać z drzewa lub krzewu posadzonego w celu utworzenia zielonej ściany. Nie jest on nowym wynalazkiem w ogradzaniu, gdyż taka forma ogradzania znana już była na początku naszej ery, a nawet w czasach przed naszą erą. Lecz żywopłot na szeroką skalę zaczął cieszyć się popularnością dopiero od osiemnastego wieku, kiedy to powszechnie ogradzane były żywopłotem ogrody pałacowe.
Czym jest żywopłot?
Żywopłot, jako roślina stanowi najbardziej naturalną i bliską człowiekowi formę ogrodzenia. I dlatego wiele osób kochających przyrodę decyduje się na ogrodzenie swojej własności roślinami, czyli żywym płotem. Żywopłot stanowi alternatywę dla tradycyjnych drewnianych ogrodzeń. Wygląda bardzo naturalnie i sprawia przyjemność osobom wyczulonym na estetykę i na bliski kontakt z przyrodą.
Co prawda, że żywopłot nie stanowi szczelnego zabezpieczenia, a tym bardziej nie będzie szczelny gdy rośliny posadzimy rzadko. Natomiast, gdy będą one gęsto posadzone i cierniste, to doskonale spełnią swoją funkcję obronną i ochronną. Bo żywopłot również potrafi izolować nie tylko wizualnie, lecz również wyciszać i chronić przed nieczystościami dobiegającymi z ulicy.
Organizując zielone ogrodzenie trzeba wybierać rośliny nadające się na taki żywy płot. Rośliny, które będą odporne na różne zawirowania atmosferyczne, a więc na śnieg, ulewę, silny wiatr, duży mróz i piekące słońce. Żywopłot może stanowić samodzielny rodzaj ogrodzenia, lecz może również być posadzony przy siatce i dodatkowo zabezpieczać teren prywatny.
Organizowanie żywopłotu
Żywopłot jest typem ogrodzenia, którego nie można mieć po upływie miesiąca lub dwóch, lecz na jego wyrośnięcie trzeba trochę poczekać. Jednak ogólnie można powiedzieć, że rośnie on dość szybko i na dodatek nie wymaga dużej pielęgnacji, co stanowi wielkie ułatwienie zwłaszcza dla osób zapracowanych, niepełnosprawnych, chorych, czy starszych.
Na wstępie należy przekopać ziemię do głębokości 60 centymetrów. Potem usunąć trawę i chwasty razem z korzeniami. Wykarczowany teren można wzbogacić nawozem naturalnym lub sztucznym. Następnie odczekać około 15 dni i ponownie przekopać glebę, pograbić ją i dopiero przystąpić do sadzenia roślin. Żywopłot może się składać z wysokich lub niskich roślin. Sadzimy zazwyczaj cztery sadzonki na metr lub osiem sadzonek w dwóch rzędach na przemian.
Jakie rośliny nadają się na żywopłot?
Najczęściej wykorzystywaną rośliną na żywopłot jest grab. Można sadzić sadzonki lub wykorzystać gotowe moduły żywopłotu. Grab nie wymaga specjalnej gleby, łatwo ulega zagęszczeniu, jest odporny na mróz, nie jest podatny na szkodniki, nie ulega łatwo chorobom, jest łatwy w pielęgnacji i stanowi bardzo dobrą ochronę przed hałasem. Jest bardzo korzystny dla zdrowia człowieka, bo stwarza swoisty mikroklimat.
Innymi roślinami nadającymi się na żywopłot jest buk zwyczajny, lipa drobnolistna, głóg, klon pospolity, modrzew europejski.
Formowanie żywopłotu należy rozpocząć za rok od zasadzenia w okresie wczesnowiosennym. Pierwsze cięcie ma sięgać na około 40 centymetrów od ziemi. Przy przycinaniu trzeba pamiętać o tym, że część dolna powinna być szersza od części górnej.
Każdy żywopłot mimo tego, że nie wymaga specjalnych zabiegów, lecz podstawowych jako organizm żywy wymaga. Należy do nich wyrywanie chwastów wokół krzewu, podlewanie żywopłotu, a także przynajmniej lekkie nawożenie pod sadzonkami.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.