Konserwacja metalu — jak zabezpieczyć metal przed korozją?

0
536

Korozja to kluczowy problem, który powoduje, że co jakiś czas stalowe powierzchnie wymagają renowacji i zabezpieczenia. Nie istnieje możliwość jej całkowitego wyeliminowania, jednak da się ją znacznie spowolnić. W jaki sposób konserwować metale, aby utrzymały swój wygląd i jakość przez długi czas?

Czym jest korozja?

Korozja to proces stopniowego niszczenia powierzchni metalu, który wynika z bezpośredniego wpływu otoczenia. Takimi czynnikami mogą być zmieniające się warunki atmosferyczne, wilgoć czy szczególne substancje chemiczne. Samo zjawisko polega na zmianie struktury korodującego materiału. Na początku jego wierzchnia warstwa zachowuje swój pierwotny wygląd oraz właściwości, jednak z czasem dochodzi do jej uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku większych metalowych konstrukcji ten proces może wiązać się z dużym niebezpieczeństwem. Z tego powodu korozja jest uznawana za jeden z bardziej szkodliwych czynników dla konstrukcji stalowych. Konserwacja metalu jest najlepszym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu. Dla wielu wybór jest prosty – farba antykorozyjna, która stworzy ochronną powłokę spełniającą swoją funkcję przez lata.

Konserwacja metalu a farba antykorozyjna

Zastosowanie farby antykorozyjnej w celu ochrony metalu przed korozją jest jedną z najlepszych decyzji. Dzięki wytworzeniu jednolitej powłoki cząsteczki wody oraz innych szkodliwych substancji nie docierają do metalu, więc na powierzchni nie tworzy się rdza. Warto zwrócić uwagę, że do każdego materiału należy dobrać inny rodzaj farby o takich właściwościach. Przykładowo farba epoksydowa stosowana jest w wewnętrznych systemach malarskich, natomiast chlorokauczuki sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, jednak nie poradzą sobie w środowiskach chemicznie agresywnych. Godnym uwagi jest system Rayston, który wykorzystuje się do ochrony dużych obiektów konstrukcyjnych, czyli mostów, fasad czy dachów.

Konserwacja metalu i co jeszcze?

Konserwacja metali to istotny krok w zapobieganiu korozji. Dostępnych sposobów jest wiele, jednak oprócz takich działań warto skorzystać innych metod ochrony przed korozją. Wśród nich można wyróżnić:

  • dopasowanie materiałów do środowiska;
  • dobór tworzyw względem kompatybilności;
  • stosowanie powłok ochronnych;
  • monitorowanie korozji.

Warto zauważyć, że stosowanie powłok ochronnych w formie farb antykorozyjnych dobrze jest stosować także względem konstrukcji wykonanych z materiałów odpornych na rdzewienie.

Konserwacja metalu — o czym warto pamiętać?

Dobór odpowiednich tworzyw ma niezwykle duży wpływ na trwałość konstrukcji oraz czas jej bezpiecznego użytkowania. Zaleca się jednak inwestować w aplikację powłok ochronnych na każdy element wykonany ze stali lub metali nieżelaznych. W tym celu warto zastosować farby antykorozyjne, które odznaczają się dużą skutecznością oraz długoletnią wytrzymałością. Dzięki temu poprawimy estetykę powierzchni metalowych i zabezpieczymy je przed rdzewieniem.

Leave a reply