Klimatyzacja i ogrzewanie domu w jednym? To możliwe!

0
382

Decydując się na montaż klimatyzacji, skupiamy się przede wszystkim na chłodzeniu powietrza latem. Co, jednak gdybyśmy mogli jednocześnie móc z niej korzystać do ogrzewania budynku? Tak, to jest możliwe, jeżeli zdecydujemy się na pompę ciepła powietrze-powietrze.

Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?

Pompę ciepła powietrze-powietrze może stanowić każdy klimatyzator typu split. Składa się on z dwóch urządzań, z których jedno instaluje się w wewnątrz budynku, natomiast drugie montuje się na zewnątrz. Pierwsza część, nazywana jednostką wewnętrzną, odpowiada za bezpośrednie chłodzenie lub podgrzewanie powietrza. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnego czynnika roboczego, który podlega rozprężaniu i sprężaniu w zależności od wymaganej w pomieszczeniu temperatury. Jednostka zewnętrzna, z której również zbudowana jest pompa ciepła Wrocław, zajmuje się natomiast przygotowaniem owego czynnika. W jej skład wchodzi m.in. skraplacz, sprężarka oraz zawory: rozprężny i czterodrogowy.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła powietrze-powietrze to nie jedyny dostępny typ pomp ciepła. Możemy spotkać się także z pompami powietrze-woda oraz grunt-woda. Pierwszy z nich wykorzystuje energię cieplną z powietrza do ogrzewania wody. Drugi natomiast w tym celu pobiera ciepło z ziemi i przekazuje je do czynnika ciekłego. W przypadku omawianego przez nas typu jedynym środkiem, z którego pobieramy i przekazujemy energię cieplną, jest powietrze. Co ważne wiąże się to ze znacznym uproszczeniem zarówno budowy, jak i użytkowania całego systemu.

Zalety wykorzystania klimatyzatora

Podstawowym benefitem wykorzystania klimatyzatora typu split jest uniwersalność. Możemy korzystać z pompy ciepła powietrze-powietrze przez cały rok, ze względu na tryb chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Wśród korzyści znajdziemy również:

  • łatwość instalacji;
  • możliwość dowolnej konfiguracji;
  • skuteczne i szybkie ogrzewanie pomieszczeń;
  • względnie niski koszt zakupu oraz eksploatacji;
  • zmniejszenie kosztów za ogrzewanie;
  • ekologiczność;
  • bezproblemową obsługę;
  • estetyczne wykończenie.

Ponadto klimatyzatory zazwyczaj mają wbudowane filtry, dzięki czemu wydmuchiwane powietrze jest dodatkowo oczyszczone. Kupując jeden produkt, otrzymujemy tym samym funkcjonalność trzech różnych urządzeń, czyli klimatyzatora, pompy ciepła oraz oczyszczacza powietrza.

Pompa ciepła powietrze-powietrze i koszty z nią związane

Sam koszt związany z zakupem pompy ciepła powietrze-powietrze jest uzależniona od metrażu budynku, jaki ma być ogrzewany lub ochładzany. Często jednak okazuje się, że droższy model o większej wydajności przynosi w ostateczności większe oszczędności, dla tego nie zawsze trzeba stawiać na te tańsze propozycje. Klimatyzatora określa się urządzeniami energooszczędnymi, dlatego wytwarzanie ciepła z jego pomocą może nas kosztować nawet 80% mniej niż, gdybyśmy korzystali z tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Wybór ten jest więc opłacalny niezależnie czy ogrzewamy dom czy biuro.

Leave a reply