Innowacyjna wersja nowoczesnego styropianu

0
347

Jak powstają nowoczesne materiały budowlane? Branża budowlana podobnie z resztą jak wiele innych intensywnie się teraz rozwija. Ten rozwój może przejawiać się między innymi właśnie w powstawaniu zupełnie nowych potrzebnych materiałów budowlanych.

Nie zawsze to jednak oznacza powstawanie konkretnego produktu od podstaw. Dobrą praktyką w wielu przypadkach okazuje się modyfikowanie już znanych materiałów. Dlatego dostęp do wielu odmian styropianu o różnych pozytywnych właściwościach nie powinien już dziwić.

Jak wygląda produkowanie styropianów grafitowych?

Podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu grafitowego dostępnego w ofercie konkretnego sklepu, producenta i tak dalej będą dotyczyły przede wszystkim grubości. Oczywiście jest to szczegół, który koniecznie powinien być brany pod uwagę przy okazji zakupów, ponieważ właśnie od tego zależy wiele późniejszych właściwości.

Podstawowe założenia dotyczące produkcji styropianu grafitowego w każdym przypadku będą jednak niezmienione. Jeżeli chodzi o styropian grafit będzie jednym z ważnych dodatków, który pozytywnie zmienia właściwości czegoś takiego.

W tym przypadku chodzi o dodanie grafitu w odpowiedniej ilości do standardowego białego styropianu. Oczywiście trzeba to zrobić na właściwym etapie produkcji.

Taka produkcja polega na umiejętnym wykorzystaniu i spienianiu polistyrenu. Co ciekawe faktyczna zawartość takiego polistyrenu w odpowiednio przygotowanym styropianie grafitowym będzie wynosiła na przykład 2%. Każdy produkt z tej kategorii może być nieco inny i dlatego należy dokładnie przestudiować informacje z opisów.

Procedura spieniania takiego tworzywa sztucznego o specyficznych wiązaniach wymaga oczywiście odpowiednich warunków. W tym przypadku może się to odbywać na przykład z użyciem błyskawicznie podgrzewanej pary wodnej.

To wiąże się z koniecznością uwzględnienia jeszcze jednego etapu produkcji czegoś takiego. Styropian grafitowy podobnie jak styropian biały powinien być leżakowany. Czas tego leżakowania zależy między innymi od późniejszego przeznaczenia.

Jak można wykorzystać styropian z grafitem?

Branża budowlana realizuje działania w naprawdę różnych miejscach. W każdym przypadku chodzi o to, żeby wymagania klienta zostały spełnione. Pod tym względem materiał, jakim jest właśnie styropian grafitowy, sprawdza się doskonale.

Jego szeroki zakres zastosowań ma związek z możliwością wykorzystywania czegoś takiego na przykład do ocieplenia elewacji. Właśnie dodatek grafitu lub nawet innych specjalistycznych dodatków tego typu sprawia, że taki styropian może lepiej chronić przed utratą cennego ciepła z budynków lub jego nadmiernym ogrzewaniem. Tym bardziej że już tutaj ujawnia się kolejne możliwe zastosowanie styropianu grafitowego nawet do wykonania chłodni.

Przecież ze względu na wysoką odporność chemiczną styropianu z dodatkiem grafitu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był on pokrywany na przykład kolejnymi materiałami budowlanymi.

Kolejne ważne zastosowanie to wykonanie warstwy ze styropianu o odpowiedniej grubości w celu zabezpieczenia posadzki. Może być ona umieszczona pomiędzy poszczególnymi warstwami betonu i grubej folii.

Jakie materiały można łączyć ze styropianem?

W wielu przypadkach styropian nie wchodzi w reakcję chemiczną z innymi materiałami i dlatego jest wszechstronny również pod kątem możliwości tworzenia z niego złożonych konstrukcji.

W przypadku tworzenia elewacji ze styropianu grafitowego zachodzi na przykład konieczność wykorzystania wtedy specjalistycznej siatki z metalu lub tworzywa sztucznego. Kolejne działania będą dotyczyły wykorzystywania dla uzyskania dobrego efektu wizualnego i praktycznego zaprawy do tynkowania.

Dobrym pomysłem może okazać się w takim przypadku wykorzystanie styropianu, który ma fabrycznie wykonane wgłębienia, ponieważ wtedy zaprawa lepiej przylega.

Do wykończenia wnętrza może przydać się styropian laminowany połączony fabrycznie z płytą gipsową. Styropian grafitowy można bez najmniejszych obaw łączyć również z drewnem i jeszcze innymi potencjalnie ciężkimi elementami.

Wymaga to oczywiście często indywidualnego kształtowania płyty styropianu, ale ze względu na jego strukturę to żaden problem. Wystarczą ostre narzędzia lub specjalistyczne maszyny.

Które właściwości styropianu mają największe znaczenie?

Dobrym pomysłem na pozyskanie wiarygodnych informacji o styropianie grafitowym będzie z całą pewnością przeanalizowanie parametrów. Mogą być one teraz profesjonalnie kontrolowane w różnych laboratoriach.

To właśnie z takich badań wynika jasno, że styropian grafitowy ma bardzo dobry, to znaczy niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda 0,031 W/(mK). Można stosować elementy ze styropianu grafitowego o mniejszej wadze i jednocześnie liczyć na podobną ochronę przed działaniem na przykład wilgoci lub utratą ciepła jak w przypadku znacznie grubszych płyt ze styropianu białego.

Montaż powinien odbywać się z użyciem specjalistycznego kleju. Wtedy na pewno oryginalne właściwości styropianów grafitowych zostaną zachowane na dekady.

Źródło: https://www.ekodomdg.sklep.pl

Leave a reply