Zbuduj sobie dom bez kredytu

0
795

Każdy z nas marzy o własnym domu. Miejsce, do którego możemy zawsze wrócić i które przez całe życie będzie naszą ostoją. Jednak koszty związane z kupnem domu są tak ogromne, że jedyne na co możemy liczyć to przychylność banku. I kredyt na wysoką sumę, na co najmniej 30 lat. I choć będziemy wtedy mogli mieszkać i adaptować się do własnej przestrzeni, to tak naprawdę, do momentu spłacenia kredytu nieruchomość nie będzie nasza. Nie wygląda to zbyt ciekawie. Czy są jednak inne sposoby, by wybudować lub kupić dom bez kredytu i cieszyć się z mieszkania w przytulnych swoich czterech ścianach?

Rynek nieruchomości cały czas pnie się do góry. Ceny rosną w zatrważającym tempie i przerażają zarówno nas jak i nasze portfele. Za metr można już zapłacić nawet 10 000 złotych w dużych miastach takich jak Warszawa czy Kraków. A na dodatek, ekonomiści nie mają dla nas dobrych wiadomości – ceny nadal będą rosły. Chętnych jest coraz więcej, warunki do udzielenia kredytów również nie są zbyt trudne. A im większy popyt tym większe ceny. Pojawiają się tez osoby, które węsząc zysk kupują mieszkania zanim zostaną one postawione, a odsprzedają je, po dużo wyższych cenach, w momencie ukończenia budowy. Nikt zbytnio nie myśli o przyszłości, o tym jak po 10 latach wyglądał będzie taki kredyt. Jednak to właśnie jest najważniejsze. Lepiej więc zapobiegać niż martwić się problemem niespłaconej raty. Kupno domu wcale nie musi być obarczone takim ryzykiem.

Najlepiej będzie jeśli znajdziemy niszę. I skorzystamy z własnej siły roboczej, bo to właśnie ta, w przypadku budowy nieruchomości jest najdroższa. Nie musimy się martwić, że wymaga to jakiś specjalistycznych umiejętności. Wystarczy przejrzeć internet, by zrozumieć, że istnieją ludzie zajmujący się tworzeniem prostych planów budowy domków jednorodzinnych i sprzedają je po przystępnych cenach. Pokazują oni w jaki sposób powinniśmy zabrać się za jego budowę i z jakich materiałów skorzystać, żeby było jednocześnie tanio i dobrze. Takie domy postawić można już za 100 000 złotych i są one wielkości około 60 metrów kwadratowych. Czyli idealne dla modelu rodziny dwa plus dwa.

To jednak niejedyne rozwiązanie. Furorę na rynku robią ostatnio domy kopułowe. Kuszą one nie tylko ceną budowy, ale i estetycznym, oryginalnym wyglądem oraz niskimi, w porównaniu do standardowych domów, kosztami utrzymania. Szkielet takiego domu o powierzchni powiedzmy 90 metrów kwadratowych kosztował Cię będzie niespełna 30 tysięcy złotych. A do tego niskie koszty ogrzewania i niesamowite wrażenie przestrzeni. Domy te znacznie szybciej ogrzewają się zimą oraz co równie istotne, utrzymują przyjemną temperaturę w trakcie letnich upałów. Oszczędności w kosztach wynikają z mniejszej ilości zużytych na budowę materiałów – co wynika z geometrii w trakcie liczenia pola figur geometrycznych. Ponadto domy te są odporne na silne wiatry i inne zjawiska atmosferyczne takie jak np. pożary, co czyni je idealnymi w przypadku życiowych inwestycji.

Jeśli jednak nie podobają nam się domy kopułowe, albo nie jesteśmy gotowi na aż tak innowacyjne rozwiązanie, trochę rodem jak z Hobbita, możemy wykorzystać do budowy naszego domu kontenery. Choć wydaje się do nieprawdopodobne, to z tego typu materiałów już dziś buduje się domy tymczasowe czy nawet szkoły czy przedszkola. Ich nieodzowną zaletą jest fakt, że można je postawić w zaledwie kilka tygodni. Wymagają oczywiście odpowiedniego ocieplenia i aranżacji, ale z powodzeniem, odpowiednio przygotowane mogą pełnić rolę pełnometrażowego i całorocznego domu rodzinnego. Ceny kontenerów wahają się w granicach od 3000 do 8000 złotych. Dodatkowo można je ustawiać w dowolny sposób oraz w każdym momencie pokusić się o dobudowanie kolejnego lokum.

Jeśli posiadamy odrobinę wyobraźni i jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, z pewnością znajdziemy sposób na wybudowanie domu nie obciążającego naszego życia na najbliższych kilkadziesiąt lat. Nawet jeśli będziemy musieli wziąć kredyt na 10000 złotych, to kwota ta jest znacznie niższa od cen nieruchomości tradycyjnych na Polskim rynku. Dodatkowo, jesteśmy w stanie trochę zaoszczędzić, co przyczyni się do kolejnego zmniejszenia kwoty kredytu. A dom szybciej stanie się naszą własnością.

Leave a reply