Żaluzje drewniane – czy warto je posiadać w swoim domu?

0
143

W trendach wnętrzarskich wciąż górują elementy naturalne, idealnie w tę myśl wpasowuje się drewno. Drewno pięknie komponuje się z beżami tworząc przytulną harmonię. Drewniane dodatki pasują to wnętrz w stylu boho, rustykalnym czy industrialnych loftach. Rozważasz osłonięcie okien drewnianymi żaluzjami ale zastanawiasz się nad ich funkcjonalnością? Dowiedz się czy drewniane żaluzje nadają się do Twojego domu!

Żaluzje drewniane – dlaczego warto je wybrać?

Żaluzje drewniane (jak np. żaluzje ze sklepu Winrol – winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) są bardzo stylowe. Łatwo pasują do minimalistycznych wnętrz, nadając im przytulności. Żaluzje drewniane cechuje duża funkcjonalność. Dzięki nim można w łatwy sposób regulować ilość światła wpadającego do domu, ale zapewniają również poczucie prywatności i umożliwiają osiągnięcie komfortu termicznego.

Drewniane dodatki w oknach wyglądają zachwycająco. Żaluzje drewniane cechuje wysoka wytrzymałość na promieniowanie UV oraz niskie ryzyko odkształcenia. Drewno to ponadczasowa klasyka, która nie wychodzi z mody, więc jest to zakup na lata. Budowa żaluzji drewnianych sprawia, że częściowe zasłonięcie okien daje efekt pięknego rozproszenia światła, który pozytywnie wpłynie na Twój nastrój.

Rodzaje drewnianych żaluzji

Dostępne w sprzedaży żaluzje drewniane można podzielić na trzy typy:

  • Żaluzje poziome drewniane

Żaluzje poziome drewniane nazywane są również weneckimi. Lamele mogą się obracać o 180 stopni ale istnieje również opcja zsunięcia wszystkich lameli na bok. Ten rodzaj żaluzji może być montowany za pomocą powieszenia na suficie, na ścianie lub ramie okna.

  • Żaluzje pionowe drewniane

Żaluzje pionowe są również nazywane verticalami, są one montowane za pomocą szyny przypominającej karnisz. Żaluzje tego typu świetnie sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach, ale również w biurach czy hotelach.

  • Żaluzje fasadowe drewniane

Żaluzje fasadowe są montowane na zewnątrz. Tego typu osłony są przygotowywane na wymiar. Bardzo skutecznie chronią przed nadmiarem słońca, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Niektóre z nich mają możliwość automatycznego sterowania żaluzjami. Wówczas posiadają wbudowane czujniki wiatru i promieniowania słonecznego.

Jak pielęgnować żaluzje drewniane?

Jedną z najczęstszych obaw przy wyborze drewnianych żaluzji jest ich pielęgnacja. Na żaluzjach może osadzać się kurz, to naturalne, choć drewno ma właściwości antystatyczne. To znaczy, że drewno – zwłaszcza olejowane – nie przyciąga drobinek kurzu. Jeśli jednak żaluzje będą wymagały starcia kurzu, warto znać najwygodniejsze metody na czyszczenie żaluzji.

W pierwszej kolejności najłatwiej spróbować czyszczenia za pomocą odkurzacza. To szybki i wygodny sposób, jeśli jednak preferujesz bardziej subtelne i ciche sposoby, spróbuj użyć szczotki do kurzu z miękkim włosiem.

Jeśli żaluzje posiadają silniejsze zabrudzenia niż sam kurz, użyj lekko wilgotnej ściereczki do czyszczenia. Pamiętaj jednak, aby nie użyć zbyt dużej ilości wody, ponieważ może to skutkować odkształcenie lameli. Czyszczenie można sobie ułatwić za pomocą płynu do czyszczenia drewna, należy jednak pamiętać, aby preparat stosować za pomocą ściereczki, a nie bezpośrednio na drewno.

 

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a reply