Sztukateria elewacyjna — jak dobrać gzymsy dla oryginalnego domu?

0
339

Projektowanie domu jednorodzinnego to kompleksowy proces tworzenia spójnej kompozycji. Obejmuje nie tylko podział i aranżację wnętrz w domu, ale także określone elementy jego zewnętrznej bryły. Estetyka oraz dopasowanie do otoczenia mogą zostać zaburzone nawet przez jeden źle dobrany dodatek. Czym się kierować wybierając gzymsy na elewację?

Wizytówka domu

Elewacja to reprezentatywny element budynku. Na jej podstawie ludzie dokonują pierwszej oceny zewnętrznego wyglądu domu. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o jej estetykę i jakość wykonania. Często spacerując ulicami miast, podziwiamy wille o ciekawych wykończeniach, na które wpływały różnorakie, czasami kontrastujące ze sobą, kolory oraz materiały.

Ważny jest również unikalny styl, ponieważ bez ściśle określonego konceptu trudno będzie nam uzyskać oczekiwany efekt. Kierunków, którymi warto się zainspirować, jest wiele. Przykładowo modernizm często łączony z surowym minimalizmem reprezentowanym przez  kamienne bryły lub wciąż zyskujący na popularności industrializm mieszający cegły z drewnianymi wykończeniami czy metaliczny połysk z białym marmurem.

Bonie, pilastry czy gzymsy

Wykończenie elewacji ma niezwykły wpływ na aspekt wizualny domu. Do tego wykorzystać można zarówno bonie, pilastry jak i gzymsy. Te pierwsze pozwalają na utworzenie linearnych podziałów poprzez zastosowanie dekoracyjnej obróbki boków kamiennych płyt. Współcześnie stosuje się tzw. pseudoboniowanie, czyli naklejenie na ścianę taśmy malarskiej (jeszcze przed tynkowaniem), dzięki czemu po oderwaniu na elewacji powstają bruzdy, które dodatkowo maluje się specjalną farbą nadającą im odcień jaśniejszy od pozostałych elementów budynku.

Innym wartym rozważenia pomysłem są pilastry. To elementy architektoniczne przyjmujące formę płaskich kolumn przytwierdzonych do płaszczyzny ściany. Mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną jak i konstrukcyjną. Często stosuje się je, aby nawiązać stylem do budowanych niegdyś dworków. Kolejnym równie ciekawym przykładem są gzymsy. Umieszcza się je w częściach budynków, dlatego możemy spotkać gzymsy nadokienne, gzymsy balkonowe czy nawet wieńczące szczyty budynków — gzymsy główne. Stąd możemy wnioskować, że pomysłów na wykończenie zewnętrznej bryły domu jest wiele. My natomiast musimy wybrać najlepszą dla nas opcję, która będzie spełniała naszą ideę.

Gzymsy elewacyjny w nowoczesnym wydaniu

O gzymsie elewacyjnym można by powiedzieć wiele, jednak my ograniczymy się do najważniejszej cechy tegoż elementu. Jak w przypadku wszystkich czynników składających się na elewację ważna jest jakość wykonania. Następnie należy skupić się na stylu i ich umiejscowieniu. Należy również pamiętać, aby kolorystycznie nie odbiegały one od barw zastosowanych na ścianach budynku. Natomiast jeżeli zastanawiasz się, gdzie najlepiej sprawdzą się gzymsy, zainspiruj się wykończeniami wśród sąsiednich osiedli zapewne na niejednym z nich je znajdziesz. A może masz swój wymarzony dom w głowie, to też świetna inspiracja, którą warto się kierować.

Leave a reply