Rodzaje stropów budynków i ich wykonanie

0
1227

Nie wiesz, jaki strop będzie najlepszy dla twojego budynku?? W tym krótkim artykule opiszę kilka rodzai stropów.
W budownictwie, wyróżniamy kilka rodzajów stropów. Między innymi są to stropy: drewniane, monolityczne i gęsto-żebrowe. Poniżej przedstawiam opisy tychże stropów.

Pierwszym ze stropów jaki przedstawię, będzie strop drewniany. Niestety ze względu, iż materiał potrzebny do wykonania stropów jest drewniany, jest on łatwopalnym stropem. Stropy drewniane stosowane były w dawniejszych czasach, lecz niektórzy ze względu na jego tańsze wykonanie i materiał, nadal się na niego decydują. Jak wykonać taki strop. Podstawą stropu drewnianego są legary, które opierane są bezpośrednio na murze. Na takowych legarach wykonuje się bezpośrednio podłogę i sufit.

Następnym stropem, jest strop z materiałów prefabrykowanych. Takowy strop z pewnością jest przyjazny dla budowlańców, gdyż omija ich praktycznie całkowicie szalowanie. Strop jest wykonywany z gotowych płyt, które opierane są na ścianach za pomocą dźwigu. Niestety cena takiego stropu jest dość wysoka.

Przeciwieństwem do stropów prefabrykowanych, jeżeli chodzi o wkład włożonej pracy, jest strop monolityczny. W tym przypadku, trzeba szalować całą powierzchnie powierzchni mieszkalnej. Jest to czasochłonne i trzeba dodatkowo zakupić dużą ilość desek, jeżeli wykonawca nie posiada dźwigarów i płyt szalunkowych. Do tekowego stropu, trzeba jeszcze dodatkowo wykonać zbrojenie. Co wiąże się z większymi kosztami robocizny i opłaty za stal, potrzebnej do wykonani zbrojenia.

Koszty za stal i deski można zmniejszyć wykonując strop gesto-żebrowy z belek prefabrykowanych. Takiego stropu nie trzeba będzie szalować i zmniejszy się ilość stali. Tak jak w przypadku stropu drewnianego (tylko zamiast legarów), opieramy belki na murze lub wewnętrznej obszalówce. Między belki układa się tzw. „gary”. „Gary”- są to specjalne pustaki, przeznaczone do takich stropów. Po ułożeniu stropu, trzeba go zalać betonem. W przypadku stropu gęsto-żebrowego, ilość potrzebnego betonu będzie mniejsza niż przy stropie monolitycznym.

Leave a reply