Pneumatyka – co warto wiedzieć o narzędziach pneumatycznych?

0
369

Kiedy słyszy się termin „narzędzia pneumatyczne”, pierwszą myślą, jaka pojawia się w głowie, jest plac budowy, tam bowiem najczęściej są one używane. Warto wiedzieć jednak, że ten typ sprzętu przydaje się również w życiu codziennym, podczas zwykłego funkcjonowania, czy to na wsi, czy w mieście. Zwłaszcza jeśli ma się swoją działkę lub ogródek. Dlatego, jeśli planujemy jakiś remont, nieważne, czy jest to przebudowa całego mieszkania, drobne prace wykończeniowe czy może zawieszenie obrazka na ścianie, nie warto od razu odrzucać pneumatyki. Wśród narzędzi z tej grupy znaleźć można wiele przydatnego sprzętu, który będzie nam niezawodnie służył przez najbliższe lata.

Czym są narzędzia pneumatyczne?

Wiele osób rozumie termin ten na zasadzie skojarzenia. Nawet największy laik słyszał zapewne o młocie pneumatycznym, ten zaś kojarzy się zazwyczaj z placem budowy. Takim sposobem powstaje mylne rozumienie tego, czym jest sprzęt. Dlatego warto wyjaśnić najpierw pojęcie. Narzędzia pneumatyczne to  urządzenia, które wykorzystują siłę sprężonego powietrza, w celu ułatwienia pracy użytkowników. Nie są to jedynie młoty czy sprężarki, ale także wiele innych urządzeń. Możemy ich używać zarówno na budowie, jak i w domu, garażu, ogrodzie czy na działce. Istnieje szeroki wachlarz tego typu sprzętu, dzięki czemu w dziale każdy znajdzie coś dla siebie.

W jaki sprzęt warto zainwestować?

Nie jest tajemnicą, że moc narzędzi pneumatycznych bierze się z siły sprężonego powietrza. Dlatego należy pamiętać, że pod względem mobilności ten rodzaj sprzętu jest w pewnym stopniu ograniczający. Za każdym razem, gdy chcemy użyć narzędzi pneumatycznych, musimy podłączyć je do sprężarki. Kompresory tłokowe to urządzenie, które warto kupić już na początku swojej przygody z narzędziami pneumatycznymi. Bez niego nie ma możliwości używania tego sprzętu. Kompresor to urządzenie, które spręża powietrze i inne gazy. Na rynku istnieje wiele różnych modeli tego urządzenia, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, do czego konkretnie będziemy je wykorzystywać, a także, na jaki rozmiar możemy sobie pozwolić. Niektóre sprężarki są przeznaczone do celów przemysłowych, przez co charakteryzują się ogromnym rozmiarem. Inne, przeznaczone do użytku domowego, są mniejsze.

Co kupić poza kompresorem tłokowym?

Jeśli chodzi o inne przydatne narzędzia pneumatyczne, masz pełną dowolność. Kiedy już kupiłeś sprężarkę, jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę to rodzaj pracy, którą masz w planach wykonać.

Spośród dostępnych na rynku narzędzi pneumatycznych warto zwrócić uwagę na:

  • Klucze pneumatyczne,
  • Pistolety lakiernicze,
  • Szlifierki,
  • Wiertarki i wkrętarki,

Jest to sprzęt, bez którego trudno jest się obejść nawet podczas drobnych prac remontowych, dlatego po zakupie sprężarki zwróć na niego uwagę.

Postaw na pneumatykę!

Używanie narzędzi pneumatycznych ma wiele zalet. Jedną z nich jest między innymi brak iskrzeń, które występują przy użyciu elektronarzędzi. Ponadto ich użytkowanie jest proste i wygodne. Wadą może okazać się konieczność znalezienia miejsca na sprężarkę, jednak wiele modeli umożliwia wstawienie jej i użytkowanie w nawet małych pomieszczeniach.

Leave a reply