Piły stołowe do drewna w każdym warsztacie

0
872

Sprawna obróbka drewna nie byłaby dziś możliwa, gdyby nie rozwój technologii. Większość maszyn została dostosowana do pracy z drewnem w taki sposób, aby była jak najbardziej komfortowa, wydajna i bezpieczna. Nawet podstawowa czynność, jaką jest przecinanie, ma nowe możliwości dzięki takim maszynom, jak piła stołowa.

Działanie piły stołowej do drewna

Piły stołowe do drewna opierają się na prostej konstrukcji, a ich działanie jest bardzo intuicyjne. Składają się przede wszystkim ze stołu roboczego i umieszczonej w nim okrągłej tarczy zębatej. Stół posiada mocną podstawę, aby zapewnić stabilność podczas cięcia. Ostrze piły napędzane jest wałkiem, który jest wprawiany w ruch z pomocą paska klinowego połączonego z silnikiem. Tak zbudowany mechanizm jest w stanie uzyskać prędkość, która umożliwi precyzyjne cięcie drewna. Piła stołowa powinna być wyposażona w klin rozszczepiający, który redukuje ryzyko wypadku i ułatwia precyzyjne cięcie, a także w prowadnicę równoległą i kątową.

Producenci pił często ulepszają klasyczny model o przedłużenie stołu lub dodatkowe zawieszenie w celu zwiększenia stabilizacji, albo dodają do pił funkcję przechyłu agregatu itp. Dzięki temu maszyny te stale usprawniają pracę z drewnem.

Dla kogo piły stołowe do drewna?

Piły stołowe do drewna mogą być wykorzystane w profesjonalnych zakładach, ale sprawdzą się przede wszystkim w domowych warsztatach. To dość tanie i uniwersalne narzędzia, które nie wymagają kosztownego serwisu lub wymieniania drogich części. Co prawda piły stołowe nie są przeznaczone do masowej obróbki, jednak sprawdzą się w drobnych pracach lub podczas nieprzerwanego cięcia.

Pozostałe piły do drewna

Oprócz pił stołowych, na rynku możemy dostać wiele innych modeli, w tym piły taśmowe, ręczne lub formatowe. Czym się od siebie różnią?

  • piły taśmowe służą do cięcia grubego materiału i precyzyjnego wycinania skomplikowanych kształtów. Za pomocą taśmy zębatej nałożonej na poruszające się współbieżnie koła możliwe jest cięcie.
  • piły formatowe to bardzo wydajne urządzenia wykorzystywane z profesjonalnych zakładach stolarskich, które wyposażone są w system regulacji ustawiania kąta i wysokości tarczy, czytniki magnetyczne, sterowania numeryczne i specjalny stół formatowy, co pozwala na precyzyjne cięcie w nawet drewnopodobnych materiałach.
  • piły ręczne to tradycyjny i zarazem niezbędny element w stolarni. Dzięki nim możliwe jest zwyczajne przecinanie desek, a różnią się między sobą sposobem cięcia i materiałem, do którego są przeznaczone, a także brzeszczotem.

Jak widać, pił do drewna jest wiele i mogą mieć różne przeznaczenie.

Leave a reply