Optymalna wilgotność powietrza – jak wentylować pomieszczenia?

0
414

Nieodpowiednia wilgotność powietrza w naszych domach i mieszkaniach jest realnym problemem, którego nie można bagatelizować. Gdy długotrwale jesteśmy narażeni zbyt niską wilgotność, możemy zacząć odczuwać symptomy takie jak suchość i drapanie w gardle oraz kaszel, które mogą doprowadzać do niebezpiecznych infekcji dróg oddechowych. Ostatnie badanie donoszą, że zimą w polskich domach wilgotność bywa nawet dwukrotnie mniejsza od zalecanej. Jaka wilgotność jest odpowiednia do normalnego i zdrowego funkcjonowania, oraz jak zadbać o jej właściwy poziom przez cały rok? Podpowiadamy!

Co to jest wilgotność powietrza?

Poziom wilgotności powietrza jest to wskaźnik, który mówi nam o tym, ile dokładnie procent cząsteczek wody zawieszonych jest w powietrzu. Być może nie jest to oczywiste, lecz w powietrzu, którym oddychamy, zawsze znajduje się woda. Poziomem wilgotności powietrza możemy sterować za pomocą wentylacji oraz temperatury. W pomieszczeniu nie powinno być ani za sucho, ani za wilgotno. Jeśli w domu lub mieszkaniu panuje zbyt wielka wilgotność, na ścianach może pojawić się szkodliwa dla zdrowia pleśń.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Optymalny poziom wilgotności

Prawidłowy poziom wilgotności powietrza oznacza lepsze samopoczucie i zdrowie dla domowników. Dobra wilgotność wpływa także pozytywnie na kondycję sprzętów i wyposażenia domowego. Człowiek najlepiej czuje się, gdy poziom wilgotności znajduje się w przedziale od 40 do 60 procent. Zarówno w przypadku zbyt wysokiego, oraz zbyt niskiego poziomu wilgotności, krytycznie ważne jest zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Nie zależnie od tego, czy wybierzemy wentylację grawitacyjną, hybrydową czy mechaniczną, zawsze należy się upewnić, że działa ona poprawnie a wszystkie jej elementy nie wymagają serwisu. Wentylacja grawitacyjna wpływa pozytywnie na poziom wilgotności, jednak nie daje możliwości sterowania dokładną ilością powierza, przedostającego się do pomieszczeń. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę, nad tym ile powietrza przepływa do domu, warto zastanowić się nad montażem wentylacji mechanicznej. Dodatkowym pomocnikiem w czasie, gdy powietrze wewnątrz jest zbyt suche, może być nawilżacz kanałowy.

Leave a reply