Lekkie pokrycia dachowe – dachówka bitumiczna i blachodachówka

0
1542

Lekkie pokrycia dachowesą najczęściej wybieranym rozwiązaniem, zarówno przy budowie nowych domów, jak i remontu wysłużonego już dachu. Mają wiele zalet i nie wymagają budowania aż tak wytrzymałej więźby dachowej, jak w przypadku dachówek ceramicznych lub betonowych. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to dachówki bitumiczne (gonty bitumiczne) oraz blachodachówki. Jakie są ich zalety i wady? O tym już teraz.

Dachówki bitumiczne

Wyglądem przypominają płaty papy i w ich konstrukcji także stosuje się rdzeń mocnej osnowy z włókna szklanego, tworzyw sztucznych lub masy celulozowej, oblany masą asfaltową pokrytą granulatem mineralnym. Dachówki bitumiczne są bardzo odporne na zmiany temperatur, wilgoć i odkształcenia.. Gonty bitumiczne mogą być z powodzeniem stosowane tam, gdzie mamy do czynienia z poddaszem użytkowym, ponieważ tłumi dźwięki nawet intensywnych opadów deszczu. W większości są one również ognioodporne, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Elastyczne gonty bitumiczne doskonale sprawdzą się na dachach o bardziej skomplikowanej konstrukcji, przy czym bez trudu można zakupić modele w wielu kolorach i kształtach. Nie tylko ułatwi to montaż, ale i pozwoli osiągnąć wymarzony efekt niższym kosztem.

Blachodachówki

Jedne z najtańszych, a zarazem najczęstszych pokryć dachowych stosowanych w budowie domów jednorodzinnych. Dawniej, wykorzystywano płaskie płaty metalu, jednak dziś stosuje się wyłącznie blachę profilowaną. Rdzeń blachodachówki wykonany jest ze stali lub aluminium i pokrywany warstwami powłoki ochronnej. Dzięki temu otrzymany produkt jest lekki i odporny z gwarancją na 30 lat. Plastyczność oraz prosty montaż sprawia, że blachodachówka także sprawdzi się jako pokrycie dachowe na dachach o skomplikowanych kształtach. Na rynku dostępne są również modele z posypką mineralną, które lepiej tłumią hałas. W przypadku klasycznej blachodachówki nawet niewielki deszcz może być mocno słyszalny.

Lekkie pokrycia dachowe — taniej, nie zawsze znaczy gorzej

Niższa cena lekkich pokryć dachowych wynika ze sposobów produkcji, użytych materiałów i raczej w niewielkim stopniu z ich trwałości. Gwarancje udzielane przez producentów są coraz dłuższe, dzięki czemu wiemy, że jakość zakupionego produktu jest coraz wyższa. Niektórych przekonuje wygląd, innych prosty montaż, który mogą wykonać sami. Zawsze warto skonsultować swój wybór z tymi, którzy na co dzień zajmują się tego typu usługami. Fachowa pomoc pozwoli uniknąć błędów i zaoszczędzić sporo czasu, który można poświęcić na inne zadania związane z budową lub remontem domu.

Leave a reply