Jak szybko stworzyć kompostownik?

0
295

Naturalne nawozy są zawsze w cenie. Jeśli zajmujemy się swoim ogrodem, powinniśmy pomyśleć nad postawieniem kompostownika. Z pewnością przyda się on nam niejednokrotnie. Sprawdźmy więc, jak najlepiej podejść do tego zagadnienia.

Czym jest kompost

Kompostem nazywamy nawóz organiczny. Możemy go kupić, jednak wielu ogrodników woli stworzyć go sobie samodzielnie, wykorzystując resztki roślin ze swojego ogrodu. Nawóz ten używa się do spulchniania ziemi, aby ułatwić kwiatom i roślinom dojrzewanie. Jego dużą zaletą jest to, że jest ekologiczny i całkowicie bezpieczny dla środowiska. Jeśli nie mamy miejsca na kompostownik, zobacz w sklepie ogrodniczym egardenion, jakie nawozy możesz nabyć.

Starter kompostowy

Na pewno dobrym sposobem na przyspieszenie kompostowania, będzie skorzystanie z odpowiedniego startera. Taki produkt zawiera szczepy bakterii tlenowych, którym celem jest przyspieszenie rozkładu roślin, które umieściliśmy w kompostowniku. Zalety korzystania z tego preparatu to:

  • Przyspieszenie procesu uzyskania kompostu,
  • Wzbogacenie kompostu o azot, który jest cennym składnikiem dla roślin,
  • Jest prosty w użyciu

Jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu starterem, odwiedźmy stronę egardenion.pl. Tam znajdziemy interesujące nas produkty.

Wspomóż się ziołami

Uważamy, że zawsze warto korzystać z naturalnych metod, o ile takowe są dostępne. Z tego powodu w tym wypadku polecamy skorzystanie z odpowiednich preparatów ziołowych. Pryzmę kompostową warto regularnie podlewać wywarem z rumianku. Wystarczy 2 łyżki stołowe kwiatów rumianku zagotować w 1 litrze wody. Gdy roztwór się schłodzi, rozprowadzamy go po kompoście. Jest to dobre rozwiązanie na lato. W sezonie jesiennym lepiej sprawdzi się wywar z mniszka lekarskiego. 200 gram ziela zagotowujemy w 1 litrze wody. Następnie musimy odczekać dobę. Po upłynięciu tego czasu rozprowadzamy substancję po kompostowniku.

Skorzystaj z dojrzałego kompostu

Jeśli ktoś w naszej okolicy posiada dojrzały kompost, możemy z niego skorzystać. Taki nawóz musimy wymieszać z wodą, której powinno być siedem razy więcej. Taki roztwór odstawiamy na 12 godzin, jednak powinniśmy go raz na jakiś czas mieszać. Zanim rozprowadzimy go po naszym kompostowniku, dodajmy do niego nawozu azotowego.

Innym dobrym sposobem będzie skorzystanie z grzybni. Powinniśmy skorzystać z niej szczególnie wtedy, gdy w naszym kompostowniku znajduje się wiele gałęzi oraz liści. Zdecydowanie przyspieszy ona ich rozkład.

Dodatkowo niektórzy korzystają z termokompostowników. Bazują one na podwyższonej temperaturze, która sprawia, że we wnętrzu pojemnika rozkład zachodzi znacznie szybciej. Szacuje się, że tempo kompostowania przebiega aż o 70% szybciej niż w kompostowniku tradycyjnym. Niektórym przeszkadza jednak nieco jego plastikowy wygląd. Zaletą jest jednak uzyskanie kompostu w niespełna dwa miesiące.

Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób uzyskać ten ekologiczny nawóz. Jak widać metod jest kilka, dlatego też możesz zdecydować się na tę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Leave a reply