Jak negocjować z deweloperem, kupując nowe mieszkanie?

0
862

Negocjowanie nie jest umiejętnością, z która przychodzimy na świat. Nie każdy z nas potrafi rozmawiać o pieniądzach, a co dopiero podawać rozsądne argumenty, przekonywać i zachować przy tym nerwy na wodzy. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą negocjacje przy zakupie wymarzonej nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że często zakup mieszkania to największa inwestycja w naszym życiu i warto opanować kilka zasad, aby kupić je najkorzystniej, jak to tylko możliwe.

Nie kupuj w przedsprzedaży

Na początku, gdy deweloper dopiero wypuszcza mieszkania na rynek, ceny są wysokie, a negocjacje mało skuteczne. Nie ma też sensu, czekać do samego końca. Jeśli deweloper finansuje inwestycje z pieniędzy nabywców, będzie skłonny obniżyć cenę na jej stosunkowo wczesnym etapie. W ten sposób, udowadniając, że część mieszkań jest już sprzedana, deweloper łatwiej uzyska dalsze finansowanie w banku. Jeśli nie masz wielkich wymagań, poczekaj do końca i weź to mieszkanie, które zostało. Deweloper będzie chciał rozpocząć kolejną inwestycję i będzie skłonny sprzedać taniej, to co jeszcze jest dostępne.

Przygotuj argumenty

Pomoże ci w tym na pewno prospekt informacyjny. Przede wszystkim, zastanów się, na jakie kompromisy jesteś skłonny pójść, aby kupić taniej. Zastanów się, czy jesteś typowym nabywcą czy może nie przeszkadza ci nieco dziwny układ mieszkania lub to, że jest na parterze. Być może satysfakcjonuje cię mała kuchnia i niewielki balkon.

Przygotuj listę cech, które czynią cię dobrym klientem

Nie zawsze oczywistą zaleta jest płacenie gotówką. Deweloperowi naprawdę wszystko jedno, czy zapłacisz własnymi pieniędzmi czy kredytem. Ważne, by był pewien, że go dostaniesz. Dobrze więc podkreślić swoja wiarygodność i przebadaną zdolność kredytową. Dobry klient to także te, który nie wymaga od dewelopera zbyt wielu przeróbek czy modyfikacji w lokalu.

Pamiętaj, że liczy się nie tylko cena

Rabat cenowy to nie wszystko, co możesz zyskać. Równie istotne są bezpłatne przeróbki, większa piwnica czy pomieszczenie gospodarcze, korzystniej położone miejsce parkingowe. Zapytaj też o rzeczy nieoczywiste. Być może deweloper współpracuje z firmą odpowiadającą za aranżacje wnętrz, która wykona dla ciebie bezpłatną wizualizację.

Leave a reply