Gdzie powinniśmy kupować nasiona kwiatów i warzyw?

0
347

Nasiona, najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym lub w centrum ogrodniczym. Warto sięgać po te od znanych producentów, ponieważ unikniemy przy tym przykrych niespodzianek podczas sezony, a przy tym będziemy mieli też gwarancję, iż nasiona te na pewno skiełkują oraz wyrosną na rośliny, jakich oczekujemy. Zakup nasion od ulicznych sprzedawców bywa bardzo złym pomysłem, nawet pomimo niskiej i kuszącej ceny. Nie mamy gwarancję tego, jak były one przechowywane, a to jak się okazuje ma ogromny wpływ na ich zdolność do kiełkowania.

Co ważne, nasiona można śmiało kupić przez Internet. Warto zrobić to bezpośrednio od producenta, ponieważ często będą kosztować nas mniej, a dostawa będzie prostu do naszego dom. Nasiona uda się nam również pozyskać poprzez kontakty na forach internetowych lub z informacji na blogach. Najlepiej, jeśli posiadam coś na wymianę, a to np. nasiona, jakich nie mają inni. Nasiona powinniśmy kupować na przełomie lutego i styczna, gdyż wtedy spotkamy się z największym wyborem.

Co jest ważne podczas kupna nasion?

Zaleca się kupować nasiona odmian polskich, gdyż te są najodpowiedniej dostosowane do upraw a klimacie jaki u nas panuje. Nasiona muszą być zdrowe, a najlepiej gdy są hermetycznie zapakowane w małych porcjach. Odradza się kupowanie ich na wagę. Torebka nasion, oprócz nazwy roślin oraz zdjęć, powinna zawierać także nazwę producenta oraz firmy, która pakowała nasiona. Istotne są też takie informacje, jak termin wysiewu, kwitnienia oraz zbiorów. Niekiedy do także rozmiar roślin oraz data ważności. Ten ostatni parametr jest kluczowy, ponieważ po czasie nasiona utracą zdolność oraz siłę kiełkowania. Błędem jest też kupno nasion w uszkodzonych lub zawilgoconych opakowaniach. Te leżąca na słońcu w punkcie sprzedaży, także nie będą się już do niczego nadawać.

Sięgajmy po taką ilość nasiona, jaka potrzebna będzie nam w konkretnym sezonie. Nie róbmy tego na zapas, ponieważ w następnym roku, mogą one stracić swoje właściwości, przez co nie wykiełkują już tak, jak powinny.

Leave a reply