Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

0
311

Nasze myślenie przestawiło się na ekologiczne. Już nie chcemy eksploatować planety i zanieczyszczać powietrza. Tymczasem co roku zimą duże miasta odnotowują wzrost smogu, spowodowanego zwieszeniem emisji pyłów i gazów pochodzących z palenia w przestarzałych pieców. Na ratunek środowisku przychodzą pampy ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

Poma ciepła jest niczym innym jak alternatywną i wysoce efektywną formą ogrzewania i chłodzenia. To zmyślne urządzenie wykorzystuje ciepło przeniesione z jednego miejsca do drugiego. Znajduje zastosowanie nie tylko zimą, lecz również latem. Jego działanie możemy porównać do wielofunkcyjnego klimatyzatora. Zimą powietrze zostaje zassane i ogrzane, a następnie wdmuchane do budynku. Latem gorące powietrze z budynku zostaje wyssane z domu, schłodzone i zwrócone na zewnątrz.

Jakie są źródła działania pomp ciepła?

W zależności od systemu pompy ciepła wykorzystują naturalne źródła pochodzące z powietrza, ziemi lub wód.  W systemie powietrznym następuje cyrkulacja powietrza ciepłego i zimnego. W systemie geotermalnym wykorzystuje się pompy gruntowe – energia i ciepło pochodzą z gruntu. W systemie pomp wodnych źródłem pobrania energii są na przykład wody gruntowe. Jak zatem widzimy, pompy ciepła działają, wykorzystując naturalne źródła energii, nie pozostawiając tym samym śladu swej pracy w środowisku.

Czy opłaca się postawić na pompę ciepła?

Nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami ekologii, warto przemyśleć montaż pomp ciepła, gdyż dają nam one większą niezależność. Trochę jak z bateriami słonecznymi. Pozwala ogrzać dom oraz wodę przez wiele lat w sposób bezpieczny (pompa ciepła nie stwarza ryzyka wybuchu). Urządzenia te są proste w montażu i z reguły bezobsługowe. Odpowiednia pompa ciepła może pomóc zaoszczędzić nam zużycie prądu i czas potrzebny na rozładowanie opału czy oczyszczenie pieca. Pomocy ciepła nie emitują dużego hałasu.

Pompa ciepła dla domu jednorodzinnego

Pompa ciepła musi być dostosowana do metrażu powierzchni, którą ma ogrzewać. Zatem jaką pompę ciepła wybrać do domu 150 m? Jeśli weźmiemy pod uwagę powierzchnię, liczbę pokoi, liczbę domowników korzystających z ciepłej wody, obecność innych źródeł ciepła (na przykład kominka), a także koszty, które wiązałyby się z koniecznością dodatkowych prac związanych z instalacją pompy, może się okazać, że optymalną pompą będzie taka o mocy grzewczej od 6 kW do nawet 15 kW.

Montaż pompy ciepła

Biorąc pod uwagę podział pomp ciepła na różne rodzaje, najlepiej oczywiście zrobimy, jeśli skorzystamy z pomocy specjalistów ze sklepu, skąd nabędziemy pompy ciepła. Montaż może okazać się dość wymagający. Weźmy pod uwagę pompy ciepła gruntowe; choć systemy są bardzo wydajne, wiążą się z koniecznością wykonania odwiertów w gruncie, co z kolei przekłada się na cenę. Na szczęście nigdy nie zostaniemy sami z wyborem. Profesjonalne firmy, dysponujące szeregiem specjalistów w swej dziedzinie, dobiorą urządzenie nie na podstawie tego, co opłaca się firmie, ale na podstawie parametrów twojego domu.

Leave a reply