Co to jest zmiękczacz wody i jaki ma wpływ na Twoje zdrowie?

0
301

Zmiękczacz wody działający na zasadzie wymiany jonowej będzie najlepszy w redukcji wysokiej twardości wody. Wiele osób staje przed dylematem, decydując się na zainstalowanie takiego urządzenia. Pojawiają się obawy o zdrowie. Czy woda po zmiękczeniu jest bezpieczna do picia? Czy jest to bezpieczne dla zdrowia?

Wysoki poziom twardości wody może wystąpić w każdym miejscu w Polsce. Bezpośrednią przyczyną tego problemu jest osadzanie się kamienia.

Centralne zmiękczacze wody, działające na zasadzie wymiany jonowej, są najlepszym rozwiązaniem tego typu problemów z wodą. Wynika to z wielu powodów.

Po pierwsze, w większości przypadków umożliwiają dostosowanie twardości wody do potrzeb użytkownika (w dużej mierze dzięki mieszaczowi). Umieszcza się je na ujęciu wody w budynku, dzięki czemu miękka woda może być dostarczana do urządzeń domowych, kotła grzewczego i bojlera. Wszystkie instalacje i urządzenia są zabezpieczone przed osadzaniem się osadów.

Zmiękczacze wody są również praktycznie bezobsługowe i nie wymagają zaangażowania użytkownika. Ich koszt jest również niższy niż koszt wody twardej.

Czy woda po zmiękczeniu jest odmineralizowana?

Wiele osób obawia się, że zmiękczona woda będzie miała taki sam smak jak woda demineralizowana. Jednak nie jest to prawdą. Należy jednak pamiętać, że woda surowa może zawierać różne substancje chemiczne i minerały, niezależnie od miejsca jej pozyskiwania. W wodzie surowej znajduje się wiele minerałów, w tym magnez, wapń, żelazo, mangan i sód.

Podczas zmiękczania wody zmniejszeniu ulegają tylko jony wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu żelaza i manganu. Woda jest wzbogacana w sód, ale stężenia innych substancji pozostają niezmienione.

Warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji twardości wody. Mamy możliwość decydowania, ile magnezu lub wapnia chcemy mieć w naszej wodzie. Można regulować stężenie, aby mieć pewność, że w wodzie znajdują się pożądane substancje, ale nie ma problemu z osadzaniem się kamienia.

W procesie demineralizacji usuwane są wszystkie rozpuszczone sole. Dzięki temu woda jest bardzo czysta.

Nie ma się czego obawiać – nawet jeśli pijemy wodę zmiękczoną, nadal zawiera ona substancje ważne dla naszego organizmu.

Sprawdź jak działa odwrócona osmoza wchodząc na https://miekkawoda.eu/filtracja-wody/jak-dziala-odwrocona-osmoza/tage_yfnr

Czy woda po zmiękczaniu jest sterylna?

Woda po zmiękczaniu nie jest demineralizowana ani destylowana. Wiele osób mylnie sądzi, że w wodzie nie ma żadnych substancji. Nie jest to jednak tak skomplikowane i kompleksowe rozwiązanie jak odwrócona osmoza.

Zmiękczacz wody to filtr mechaniczny, który usuwa z wody tylko cząstki stałe. Jak już wspomniałam, urządzenie to redukuje ilość wapnia i magnezu. Skład chemiczny produktu pozostaje niezmieniony.

Zmiękczona woda jest bezpieczna do picia, ale nie należy jej uważać za niezdatną do spożycia przez ludzi. Jest również oczywiste, że ta sama woda może usuwać z organizmu cenne składniki odżywcze. Te stwierdzenia można porównać do bajek.

Czy można bezpiecznie pić wodę po zmiękczeniu?

Osoby zdrowe mogą spożywać zmiękczoną wodę bez żadnych ograniczeń, jeśli stosują zróżnicowaną dietę zawierającą owoce i warzywa. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób starszych.

Czy twarda woda jest lepsza od miękkiej?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepsza dla organizmu jest woda miękka czy twarda. Wiele artykułów odnosi się do badań przeprowadzonych w Finlandii i Gruzji.

Stwierdzono, że Gruzini, którzy pili głównie wodę twardą, byli mniej narażeni na choroby serca niż mieszkańcy Finlandii, którzy pili wodę miękką. Trudno jednak znaleźć inne rozstrzygające dane na poparcie tej tezy.

Leave a reply