Co należy wiedzieć o kompresorach bezolejowych oraz olejowych?

0
104

Każda osoba, która interesuje się technologią i przemysłem, wie doskonale, czym jest kompresor. Wiadomo, że jest to „serce” każdego elementu układu sprężonego powietrza. Z różnymi kompresorami mamy do czynienia w zakładach przemysłowych, a nawet w narzędziach w ogrodzie, czy też garażu. Który kompresor warto brać pod uwagę? Czym się różnią pomiędzy sobą urządzenia bezolejowe oraz olejowe? Pora to sprawdzić.

Czym są kompresory bezolejowe?

Jak sama nazwa wskazuje eksploatacyjne elementy urządzenia bezolejowego, nie wymagają kompletnie smarowania. Kompresory bezolejowe należy samodzielnie sprawdzać. Najważniejsza jest ich czystość. Czy łatwo jest utrzymać modele bezolejowe w pełnej czystości? Na pewno nie ma w tym niczego skomplikowanego. Do powietrza na pewno się nie dostają cząsteczki oleju, co jest niebywałą zaletą. Kompresory bezolejowe słyną z tego, że w samej obsłudze są znacznie łatwiejsze. Nic dziwnego, że tego typu urządzenia są chętnie wybierane do domowych prac. Jest świetny do malowania, czyszczenia, a także do pompowania kół roweru. Doceniamy te kompresory również z uwagi na to, że są one mobilne oraz lekkie.

Czym wyróżniają się kompresory olejowe?

Bez wątpienia kompresory olejowe mają wydłużoną żywotność. Zwiększona jest także jego trwałość, a także wytrzymałość. W sklepach można znaleźć modele olejowe ze zbiornikami o naprawdę dużej pojemności. Z jednej strony jest to spora zaleta, ale dla niektórych jest to jednocześnie wada. Dlaczego? Kompresory olejowe tego typu są znacznie cięższe. Jednak niektóre z nich mają kółka, a więc stają się mobilne.

Gdzie wykorzystywane są te urządzenia?

Kompresory bezolejowe znajdują zastosowanie na naprawdę wielu płaszczyznach. Te urządzenia znajdują swoje zastosowanie:

  • Przy pompowaniu materacy, kół samochodowych, basenów,
  • Przy malowaniu pomieszczeń,
  • Do usuwania zabrudzeń trudnych do wyczyszczenia,
  • Do usuwania kurzu ze sprzętu elektronicznego,
  • Do czyszczenia kratek wentylacyjnych, czy też klawiatury.

Jak widać na powyższym przykładzie, wykorzystanie kompresorów bezolejowych jest naprawdę szerokie. Sprawdzają się szczególnie w domowych warunkach.

Kompresory olejowe i ich wykorzystanie

Modele olejowe są wykorzystywane w licznych przedsiębiorstwach, jak i w warsztatach. W zakładach tego typu spotkać można różnego rodzaju sprężarki. W mniejszych produkcyjnych zakładach sprawdzają się świetnie kompresory olejowe. Dzięki nim można zachować ciągłą pracę produkcji. W przedsiębiorstwach produkcyjnych wybierany często jest kompresor tłokowy. Wybór oczywiście należy do samej zainteresowanej firmy, czy też osoby. Na pewno osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy o tych urządzeniach, powinny w tym temacie się skonsultować ze specjalistami.

Niektóre osoby mogą mieć także trudności w wyborze pomiędzy kompresorami olejowymi, jak i bezolejowymi. W takiej sytuacji również przydaje się konsultacja ze specjalistami, dla których jest to chleb powszedni.

Leave a reply