Bakterie do szamba – jak wybrać najlepsze?

0
448

Każdy, kto posiada przydomową oczyszczalnię ścieków, szambo ekologiczne czy betonowe, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest stosowanie odpowiednich i dedykowanych do nich preparatów. Niezależnie od rodzaju miejsca, w którym gromadzone są nieczystości, procesy rozkładu materii nie zawsze zachodzą odpowiednio szybko oraz efektywnie. Dlatego w celu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu zalecane jest regularne stosowanie preparatów biologicznych do szamb, wśród których naczelną rolę pełnią bakterie do szamba.

Czym są i jak działają bakterie do szamba?

Bakterie do szamba to nic innego jak odpowiednio dobrana kompozycja mikroorganizmów, których zadaniem jest przyspieszenie oraz wsparcie zachodzących procesów rozkładów materii organicznej. Ich najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie a także całkowite zahamowanie rozwoju organizmów chorobotwórczych które powstają podczas rozkładu nieczystości, zmniejszenie objętości odpadów, ograniczenie i w konsekwencji wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów a także udrożnienie rur kanalizacyjnych. Odpowiednio dobrane bakterie do szamba będą idealnym rozwiązaniem na ekologiczny ale także drożny system oczyszczania. Co ważne, współcześnie produkowane bakterie do przydomowych szamb  nie zanieczyszczają środowiska, dzięki czemu ich stosowanie jest w pełni ekologiczne.

Zalety stosowania bakterii do szamba

Najważniejszą i najszybciej zauważalną zaletą stosowania bakterii do przydomowych szamb jest całkowita neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Podstawową przyczyną tworzenia się nieprzyjemnego odoru jest zachodzenie zaawansowanych procesów gnilnych w wydostających się nieczystościach. Niejednokrotnie tworzy się na nich warstwa osadu oraz tłuszczu (tzw. kożucha), który jest problematyczny w rozpadzie. Zadaniem bakterii do szamba jest jego eliminacja, a także pozbycie się powstałych złogów, dzięki czemu całkowicie znika problem nieprzyjemnego zapachu.

Bakterie do szamba powinny być także stosowane z uwagi na skuteczne zwiększenie pojemności zasobnika. Ich stosowanie znacznie wydłuża konieczność opróżniania zbiornika. Dzieje się tak za sprawą rozbijania na mniejsze elementy nieczystości znajdujących się wewnątrz zbiornika, upłynnienie nieczystości oraz zapobieganie takim sytuacjom jak spowolnienie przepływu oraz cofaniu się ścieków.  Bakterie zapobiegają także nieprzewidzianemu zatykaniu się rur kanalizacyjnych odprowadzających odpady z domu do zbiornika. Z uwagi na powstające złogi oraz zalegający tłuszcz, odprowadzane nieczystości mogą napotkać problem z przedostaniem się do miejsca docelowego jakim jest zbiornik. Zastosowanie bakterii pozwala na rozpuszczenie takich zanieczyszczeń jak białko, tłuszcz a także celuloza. Zmniejsza to znacznie koszty eksploatacyjne, związane z koniecznością wzywania fachowców do udrażniania rur czy wywozu nieczystości.

Jakie bakterie do szamba wybrać?

Decydując się na wybór preparatów do szamba warto wybierać spośród sprawdzonych i znanych firm. Odpowiednio dobrane pozwolą na skuteczne wyeliminowanie problemu jakim jest zaleganie gęstych treści w zbiorniku czy cofanie się nieczystości. Produkty warto stosować zgodnie z ich przeznaczeniem, zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją.  Na sklepowych półkach można znaleźć trzy podstawowe rodzaje produktów dedykowanych do szamb. Zalicza się do nich:

  • środki do dezynfekcji, które należy stosować przed aktywatorami, bowiem bardzo często okazuje się że koniecznym może być osłabienie istniejących bakterii w szambie. Po ich zastosowaniu ma się pewność optymalnego działania substancji aktywujących rozkład ścieków,
  • aktywatory, których zadaniem jest rozłożenie nagromadzonej materii organicznej. Warto je stosować podczas przerw w dostawie ścieków oraz w momencie dużej ilości stosowanych detergentów,
  • produkty zawierające enzymy, które pomagają w walce z kożuchami oraz zanieczyszczeniami tłustymi.

Dobrej jakości bakterie do szamba powinny odznaczać się zdolnością do samodzielnego namnażania, dzięki czemu zyskuje się pewność optymalnego oczyszczenia zbiornika. W ten sposób zmniejsza się także prawdopodobieństwo konieczności powtarzania oczyszczania szamba z niewielkich odstępach czasu.

Leave a reply