3 sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu domu

0
361

Rekordowe ceny węgla, gazu i drewna sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów, by obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Odpowiednie modyfikacje przeprowadzone w domu przed nadejściem zimy oraz inwestycja w odnawialne źródła energii mogą sprawić, że koszt, jaki ponosimy każdego roku na ogrzewanie, zostanie mocno zredukowany. Poznaj 3 ciekawe sposoby, bo zacząć oszczędzać na ogrzewaniu.

1. Termoizolacja budynku

Jednym z najprostszych sposobów, by mocno obniżyć koszt ogrzewania domu, jest wykonanie profesjonalnej termoizolacji. Powinna ona obejmować zarówno dach, jak i ściany nośne. Docieplenie domu, który wcześniej pozbawiony był termoizolacji, może obniżyć nasze rachunki w sezonie zimowym nawet o kilkadziesiąt procent. Pamiętajmy jednak, że ciepło ucieka nie tylko przez ściany i dach, ale także stolarkę otworową. Wiele osób zapomina, że dobre drzwi termoizolacyjne również pomagają zapobiegać stratom ciepła. Solidne drzwi do domów można wybrać na stronie internetowej https://mikea.eu/products/jednoskrzydlowe-drzwi-do-domow/.

Poprawnie wykonana termoizolacja musi uwzględniać:

  • ocieplenie dachu,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych,
  • montaż energooszczędnej stolarki otworowej.

Podczas wykonywania termoizolacji powinniśmy też pamiętać, by zlikwidować wentylację grawitacyjną, która jest odpowiedzialna za odprowadzanie ciepłego powietrza z wnętrza naszego domu. Jeśli zamiast niej zamontujemy rekuperator, nasze rachunki za ogrzewanie będą wyglądać zdecydowanie lepiej.

2. Montaż pompy ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami, które w połączeniu z fotowoltaiką mogą zredukować koszt ogrzewania domu niemal do zera. Zamieniają one energie pobraną z wody, ziemi lub powietrza na ciepło, którym można nie tylko ogrzać dom w sezonie zimowym, ale także zapewnić sobie dostęp do darmowej ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Co prawda pompy ciepła są dość drogie, ale ich popularność z każdym kolejnym rokiem rośnie, a wpływ na to ma możliwość otrzymania sporego dofinansowania, które zdecydowanie obniża koszt inwestycji. Pamiętajmy, by nie patrzeć specjalnie na cenę pompy ciepła, a bardziej traktować jej montaż jako inwestycję, która zwróci się po 7-10 latach, a następnie zacznie dla nas zarabiać całkiem spore pieniądze. Pompa ciepła to więc doskonały sposób, by zapomnieć o kolejnych podwyżkach pelletu, gazu czy węgla.

3. Przydomowa elektrownia słoneczna

Fotowoltaika to kolejny genialny sposób obniżenia swoich rachunków za ogrzewanie, pod warunkiem że wyprodukowany prąd będziemy wykorzystywać właśnie do ogrzewania domu. Jak wszyscy wiemy taki sposób dbania o optymalną temperaturę w domu, jest najdroższy, ale montując panele słoneczne na dachu, zapewniamy sobie źródło darmowej energii elektrycznej, którą możemy wykorzystać w sezonie zimowy. Do wyboru mamy grzejniki elektryczne, ale też specjalne maty ogrzewania podłogowego, które umieszczone pod panelami mogą zapewnić optymalną temperaturę w sezonie zimowym. Ich montaż jest stosunkowo prosty, dlatego decydując się na fotowoltaikę mamy spore możliwości, by przestać oglądać się na kolejne podwyżki opału. Fotowoltaika podobnie jak pompa ciepła jest inwestycją, która będzie nas kosztować kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy, ale patrząc na ceny węgla, które w ostatnim roku podskoczyły przeszło 100%, wydaje się to doskonałe rozwiązanie, by mieć w domu ciepło i nie przepłacać za nie przesadnie. Połączenie fotowoltaiki, pompy ciepła i drzwi z linii Prima Thermo (https://mikea.eu/product/linia-prima-thermo/) zapewni spore oszczędności i przyjazny mikroklimat przez cały rok.

Leave a reply